Ceny zbóż, notowania, aktualności

Goldman Sachs rekomenduje realizację zysków na surowcach rolnych. Czy to koniec drogiego zboża?

Goldman Sachs rekomenduje realizację zysków na surowcach rolnych. Czy to koniec drogiego zboża?

Powracające obawy odnośnie spowolnienia japońskiej gospodarki w świetle ciągle nierozwiązanego problemu w elektrowni jądrowej w Fukushimie i informacji o rosnącym poziomie promieniowania także wywarła presję na ceny surowców, w tym surowców rolnych.

Nie bez znaczenia na kształtowanie się cen pszenicy na giełdach w USA było wystąpienie bardzo potrzebnych opadów deszczu i prognozy dalszych opadów w regionach uprawy pszenicy ozimej HRW w południowych stanach tego kraju.

W piątek 15/04, na giełdzie w Chicago cena pszenicy SRW w kontrakcie najbliższym (maj 2011) spadła o 6,7% w stosunku do ceny sprzed tygodnia do 273,45 USD/t, a w kontrakcie lipcowym o 6,3% do 286,60 USD/t. Z kolei, na giełdzie w Kansas City, cena pszenicy HRW w kontrakcie najbliższym (maj 2011) obniżyła się o 7,2% do 317,98 USD/t.

W minionym tygodniu, ceny pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF także osłabły. Wyraźne spadki cen na giełdach amerykańskich oraz notowane pogorszenie konkurencyjności eksportu unijnej pszenicy w związku z kontynuowanym od 3 miesięcy procesem osłabiania się dolara amerykańskiego do euro wpłynęły na spadki cen ziarna.

W piątek 15/04 cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2011) wyniosła 238,25 EUR/t i była o 3,6% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie sierpniowym - 207,00 EUR/t (spadek o 4,2%). Z kolei, na giełdzie LIFFE w Londynie, na przestrzeni ostatniego tygodnia cena pszenicy w kontrakcie najbliższym (maj 2011) wyniosła 207,00 funtów/t  była o 0,1% wyższa od ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie sierpniowym - 204 funty/t (spadek o 0,7%).

Na przestrzeni analizowanego tygodnia, notowania cen soi na giełdzie w Chicago również zniżkowały, co przede wszystkim był wynikiem przeceny innych surowców rolnych, a także informacji o możliwym spadku zakupów soi przez Chiny w krótkim okresie w związku z planowanym uwolnieniem 3 mln ton soi z rezerw państwowych na rynek wewnętrzny przez chiński rząd. W miniony piątek 15/04, cena soi na giełdzie w Chicago w kontrakcie najbliższym (maj 2011) wyniosła 489,28 USD/t i była o 4,4% niższa od ceny przed tygodniem.

W minionym tygodniu notowania cen rzepaku na giełdzie MATIF także osłabły. W piątek 15/04, cena rzepaku w kontrakcie najbliższym (maj 2011) na giełdzie MATIF wyniosła 460,73 EUR/t i była o 2,7% niższa w stosunku do ceny sprzed tygodnia, a w kontrakcie sierpniowym 2011 - 427,75 EUR/t (spadek o 2,8%). Spadek notowań cen kompleksu sojowego oraz pojawiające się informacje, iż część unijnych przetwórców jest pokryta w surowiec na najbliższe tygodnie wpłynęły na notowaną korektę cen rzepaku na paryskiej giełdzie.

Źródło: Portal Spożywczy za: Izba Zbożowo-Paszowa

Powrót do aktualności