Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pszenica tanieje

Pszenica tanieje

Jak podaje FAMMU/FAPA, na rynkach widać optymistyczne prognozy tegorocznych zbiorów zbóż. W przeciągu tygodnia są też nadzieje na poprawę warunków pogodowych (zapowiadane deszcze) dla upraw pszenicy w amerykańskich stanach (Kansas, Teksas i Oklahoma), w największym stopniu zagrożonych skutkami suszy.

W sezonie 2011/2012 do gry wrócą też kraje basenu Morza Czarnego (Ukraina, Rosja). Optymizm widać też co do prognoz produkcji i eksportu pszenicy i zbóż ogółem z Ukrainy w nadchodzącym sezonie (UkrAgroConsult prognozuje ukraiński eksport zbóż w sezonie 2011/12 nawet na 23 mln t wobec zaledwie ok. 11 mln t w kończącym się sezonie). Ukraina dzięki zastosowanym kwotom wywozowym będzie najpewniej posiadała rekordowy poziom zapasów, a zbiory zapowiadają się bardzo obiecująco.

W przyszłym sezonie wysoki poziom eksportu pszenicy utrzyma też Unia Europejska, zwłaszcza Francja. Więcej mogą oferować na rynek Niemcy, które w ubiegłym roku odnotowały problemy z jakością ziarna. Prognozowany jest także wzrost eksportu pszenicy z Argentyny i Kanady.

Źródło: Portal Spożywczy za: farmer.pl

Powrót do aktualności