Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosja i Ukraina rozważają utrzymanie ograniczeń w eksporcie zbóż

Rosja i Ukraina rozważają utrzymanie ograniczeń w eksporcie zbóż

Ukraińskie Ministerstwo Rozwoju i Handlu podało, że do 1 kwietnia br. zostały w pełni wykorzystane kontyngenty eksportowe na pszenicę, jęczmień i kukurydzę, których wysokość wynosiła odpowiednio 1 mln t, 200 tys. t oraz 3 mln ton. Nadal wolne pozostają kontyngenty na wywóz z Ukrainy gryki oraz żyta o łącznej wielkości tysiąca ton. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kwoty na eksport zbóż z Ukrainy obowiązują do końca czerwca 2011 roku.

W ubiegłym tygodniu serwis AgriMarket.info podał, iż premier Ukrainy, N.Azarov zapewnił, iż okres obowiązywania kontyngentów nie będzie ponownie przedłużony, gdyż zapasy na koniec sezonu 2010/2011 są wystarczające. Rezerwy państwowe wynoszą obecnie 1,6 mln t ziarna i już rozpoczęto podpisywanie umów na dostawy zbóż z tegorocznych zbiorów. Międzynarodowa Rada Zbożowa szacuje, iż całkowite zapasy zbóż w tym kraju w dniu 31 czerwca 2011 r. wyniosą 5,6 mln t, czyli będą o 1,4 mln t wyższe, niż przed rokiem (prognozy z 24.03.11 r.).

Z drugiej strony Prezydent Ukrainy, V.Yanukovych, zapowiedział możliwość wprowadzenia ceł eksportowych na surowce rolne i żywność w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w kraju. Jednakże potwierdził, iż kwoty eksportowe zostaną zniesione.

W przypadku Rosji, rząd oficjalnie zapowiedział, iż rozważa utrzymanie zakazu eksportu ziarna do końca 2011 roku. Jednakże według ostatnich wypowiedzi premiera, V. Putina, jak również Minister Rolnictwa, Y.Skrynnik, granice miałby pozostać zamknięte, co najmniej do września bieżącego roku. Ostateczna decyzja odnośnie ograniczeń w handlu będzie podjęta, gdy znane będą pierwsze wiarygodne szacunki tegorocznych zbiorów w Federacji.

W połowie marca br. w raporcie Strategie Grains szacowano, iż eksport pszenicy z Rosji w sezonie 2011/2012 wzrośnie do 6 mln t (3,2 mln t 2010/11, 18,4 mln t 2009/10), a na Ukrainie niemalże się podwoi w skali roku i wyniesie 8,6 mln t (4,5 mln t 2010/11; 9,2 mln t 2009/10).

Źródło: Portal Spożywczy za: Bank Gospodarki Żywnościowej

Powrót do aktualności