Ceny zbóż, notowania, aktualności

Optymistyczne prognozy zbiorów zbóż w UE

Optymistyczne prognozy zbiorów zbóż w UE

W tym roku szacuje się w UE wzrost areału o 1,7 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Natomiast plony prognozowane są średnio na 5 ton z ha wobec 4,9 t/ha sezon wcześniej.

Większe zbiory spodziewane są w przypadku większości kluczowych gatunków: pszenicy miękkiej (o 3,5 proc.), jęczmienia i kukurydzy. Nieco mniej niż w poprzednim sezonie będzie natomiast pszenicy twardej, sorgo i pszenżyta.

- Większość liczących się producentów zbóż w Unii odnotuje bardzo dobre wyniki produkcji, na czele z unijnym liderem - Francją. Zbiory zbóż we Francji prognozowane są na 66,5 mln ton wobec 65 mln ton w poprzednim sezonie, w tym pszenicy zwyczajnej na 36,4 mln ton (35,7 mln ton sezon wcześniej).

- Niemcy, zajmujące drugą pozycję w UE pod względem wysokości produkcji zbożowej, zbiorą 44,7 mln ton zbóż wobec 43,7 mln ton sezon wcześniej - dodają autorzy raportu.

Natomiast zbiory zbóż w Polsce przewidywane są na zbliżonym poziomie co sezon wcześniej - 26,88 mln ton w porównaniu do 26,94 mln ton w kończącym się sezonie.

Źródło: NetBrokers za: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności