Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – rzepak

Sytuacja na rynku – rzepak

Mimo ostatnich gorszych prognoz zbiorów i jednocześnie malejących zapasów, jego ceny na światowych giełdach odnotowują spadki. Wczoraj w Paryżu tona w kontraktach terminowych z odbiorem w maju kosztowała niewiele ponad 1900 złotych. Od wtorku to spadek o blisko 15 złotych.

Według najnowszych szacunków Unia Europejska wyprodukuje o ponad 5% rzepaku mniej niż w poprzednim sezonie. Duża część roślin wymarzła w Niemczech i Polsce, ale straty będą także na Ukrainie, w Kanadzie i Chinach. Tymczasem zapotrzebowanie na nasiona już mocno nadwyrężyło zapasy, a mniejsza produkcja sprawi, że na koniec sezonu spadną one o ponad 20%.

 

BILANS RZEPAKU NA ŚWIECIE

mln t

produkcja

ogółem na świecie         - 2,7

w tym w UE27                - 5,5

podaż z zapasami             - 2,5

zapasy końcowe               - 22,6

 

Niepewność daje się odczuć także na naszym podwórku. Rolnicy niechętnie sprzedają nasiona z ubiegłego roku, wciąż licząc na wyższe stawki i niechętnie też podpisują kontrakty na nowe zbiory. Chociaż cena oferowana przez kupujących rośnie z tygodnia na tydzień i zdaniem ekspertów jest atrakcyjna jak na przednówek sezonu, za tonę rzepaku w kontraktach zakłady tłuszczowe proponują producentom nawet 1810 złotych za tonę. Nieco droższa niż przed tygodniem jest śruta rzepakowa.

 

KOMPONENTY PASZOWE

zł/t

rzepak

transakcje             1950 - 1980

kontraktacje           1780 - 1810

śruta rzepakowa          750 - 820

makuchy rzepakowe     940 - 1000

Źródło: Agrobiznes TVP

Powrót do aktualności