Ceny zbóż, notowania, aktualności

IZP: Na pierwsze realne prognozy zbiorów zbóż poczekamy do maja

IZP: Na pierwsze realne prognozy zbiorów zbóż poczekamy do maja

- Prawda leży zapewne gdzieś pośrodku - uważa Maciej Tomaszewicz, sekretarz generalny Izby Zbożowo-Paszowej - Ale dziś jeszcze jest za wcześnie, by podawać realne szacunki. Nie chciałbym wróżyć z fusów. Poczekajmy miesiąc, może sześć tygodni na ustabilizowanie warunków pogodowych - podkreśla.

Maciej Tomaszewicz, sekretarz generalny Izby Zbożowo-Paszowej zapowiada, że realne prognozy zbiorów poznamy dopiero za kilka tygodni.

Według cytowanych przez serwis Portal Spożywczy ekspertów Agencji Rynku Rolnego, przy przeciętnych warunkach pogodowych zbiory zbóż w 2011 r. mogą być nieco wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat (26,7 mln ton) i ukształtują się na poziomie 27-28 mln ton.

Wiele zależy od stanu przezimowania zasiewów oraz areału upraw roślin jarych i pogody w dalszej części sezonu. Przedstawiciel Izby przyznaje, że jego organizacja już otrzymuje od producentów głosy, że w minionych miesiącach ucierpiał rzepak, szczególnie w Polsce zachodniej, a w związku z tym może być trudno uzyskać zapowiadane wcześniej 2,1 mln ton ziarna.

- Jak co roku, ceny zbóż w kraju będą podążały za tendencjami na rynkach zagranicznych. A te zależne będą m.in. od zbiorów na poziomie międzynarodowym, także w Rosji - dodaje Maciej Tomaszewicz. [Przypomnijmy, że Rosja przedłużyła embargo na eksport zbóż do zakończenia i podliczenia zbiorów].

- Obawy może obecnie budzić globalny poziom zapasów, zwłaszcza kukurydzy. Tymczasem na rynkach międzynarodowych zapowiadane są dobre zbiory zbóż, wyższe niż osiągnięte rok wcześniej - dodaje sekretarz generalny Izby Zbożowo-Paszowej. To może przyczynić się do spadku cen na giełdach oraz przełożyć się na ceny w skupie. Jednak zdaniem ekspertów ARR, choć systematyczne lecz niewielkie obniżki powinny być widoczne już w najbliższych tygodniach, pierwszy znaczący spadek cen ma nastąpić dopiero po zbiorach.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności