Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mieszają w biopaliwach

Mieszają w biopaliwach

Zdaniem producentów biokomponentów kary za niewykonanie NCW są tak dotkliwe, że koncerny zrobią wszystko, aby wprowadzić na rynek odpowiednią ilość biopaliw.

A wszystko przez srogą zimę, która znacznie ograniczyła sprzedaż paliwa B-100.

Narodowy Cel Wskaźnikowy określa coroczny obowiązkowy poziom biopaliw na rynku. NCW z roku na rok jest coraz większy, a koncerny paliwowe narzekają, że mają problem z jego wykonaniem. Co ma do tego zima? Wbrew pozorom bardzo dużo. O wykonaniu NCW decyduje bowiem sprzedaż paliwa B-100, czyli czystego estru. Problem w tym, że jego sprzedaż nie jest możliwa, gdy panują niskie temperatury. W tym roku cztery pierwsze miesiące były dla nas stracone. Teraz musimy nadganiać ze sprzedażą i nie wiem czy to się uda - mówi Krzysztof Romaniuk z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Strachy na lachy - odpowiada Krajowa Izba Biopaliw. Organizacja skupiająca producentów biokomponentów, które potem miesza się z paliwami, bagatelizuje te informacje.

- Koncerny paliwowe co roku straszą, że nie wykonają NCW, a potem staje się cud i wszystko dobrze się kończy - ironizuje Tomasz Pańczyszyn dyrektor w KIB.

Źródło: farmer.pl

Powrót do aktualności