Ceny zbóż, notowania, aktualności

Klaster mięsny zajmie się standaryzacją wieprzowiny premium

Klaster mięsny zajmie się standaryzacją wieprzowiny premium

Chodzi o prace nad standaryzacją Wieprzowiny Kulinarnej Premium. Projekt ten jest ściśle powiązany z wcześniej podjętym projektem włączenia grupy kilkunastu najbardziej znanych, tradycyjnych polskich wędlin do systemu jakości ze znakiem "Jakość Tradycja".

Zdaniem Wojciecha Woźniaka, lidera Klastra, standaryzacja sposobu uzyskiwania wieprzowiny kulinarnej o wysokiej i powtarzalnej jakości pozwoli uzyskać wartość dodaną, co - przy równolegle prowadzonych działaniach promocyjnych na rynku - powinno podnieść konkurencyjność i opłacalność produkcji i handlu taką wieprzowiną. Ponadto, mniej cenne elementy półtusz takiej wieprzowiny staną się wartościowym wsadem surowcowym do standaryzowanych przez Klaster tradycyjnych wędlin premium.

Jeśli pomysł uruchomienia projektu "Wieprzowina Kulinarna Premium" uzyska akceptację ogółu członków klastra, zostanie powołany zespół ekspertów, do którego ma być zaproszona prof. dr hab. Maria Koćwin-Podsiadła z Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Profesor podkreśla, że wraz ze swoim zespołem naukowym wykonała wiele badań nad uwarunkowaniami wysokiej jakości mięsa wieprzowego. Jak twierdzi, dysponuje pewnym modelem tucznika o optymalnej zawartości mięsa w połączeniu z zachowaniem wszystkich walorów ważnych dla konsumenta i wysokim wskaźnikiem wydajności technologicznej. Zastosowanie tego modelu w produkcji zapewnia z bardzo wysokim prawdopodobieństwem osiągnięcie założonych parametrów tucznika i mięsa.

Prof. Maria Koćwin-Podsiadła jest szeroko znana w zagranicznych środowiskach naukowych, przede wszystkim z licznych publikacji naukowych z zakresu nauki o mięsie i jego jakości. Jak twierdzi, jej największą satysfakcją byłoby po pierwsze wdrożenie wyników prac jej zespołu do praktyki w Polsce, a po drugie rozwinięcie eksportu wieprzowiny premium. - Byłby to nasz hit eksportowy, bo mało kto w świecie zajmuje się takim programem produkcji wieprzowiny kulinarnej - podkreśla prof. dr hab. Maria Koćwin-Podsiadła.

Źródło: Portal Spożywczy

Powrót do aktualności