Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – zboże

Sytuacja na rynku – zboże

Na pierwszym miejscu znaleźli się Niemcy, na drugim Francuzi, a na kolejnych Słowacy, Węgrzy i Finowie. Sprzedaż ziarna przez polskich producentów zajęła w tym czasie około 7% skupu. I to ona właściwie ma wpływ na to, co dzieje się teraz na krajowym rynku.

A tu, ceny rosną - pomimo, że złoty wciąż jest dość mocny. Zwykle było inaczej. Teraz nawet gdyby nasza waluta osłabła, wzrost cen mamy i tak raczej zagwarantowany- uważają maklerzy. W takim wypadku bardzo uaktywniłby się bowiem eksport. Ale nawet przy obecnych kursach walut i tak jest on wyjątkowo duży. Jedno pociąga więc za sobą drugie, tak jak to jest w przypadku cen.

Tu najważniejsze zmiany to nieuchronne zrównywanie się cen pszenicy paszowej i konsumpcyjnej. Niektórzy rolnicy już sprzedają ziarno konsumpcyjne na cele paszowe.

PSZENICA    zł/t

konsumpcyjna         paszowa

południe        470                460

centrum         490                480

północ          500                490

Dużym popytem cieszy się żyto. Jeszcze nie tak dawno cena tego ziarna nie przekraczała 300 złotych za tonę. Teraz, w centrum kraju, w magazynie sprzedającego trzeba zapłacić około 320 złotych. Na północy, gdzie trwa ożywiony ruch w portach, żyto jest skupowane po 350 złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności