Ceny zbóż, notowania, aktualności

Sytuacja na rynku – drób

Sytuacja na rynku – drób

Ze względu na koszty przechowywania nikomu nie opłaca się teraz mrozić mięsa - tak ocenia Mirosław Ossowski z biura maklerskiego Agrohandel w Łodzi. I tylko ceny niektórych elementów idą w dół.

W ciągu tygodnia wyraźnie staniały ćwiartki z kurczaków. Teraz za kilogram trzeba zapłacić maksymalnie 4 złote. Spadły także ceny filetów. Tanieją również skrzydełka, na które jest niewielki popyt.

KURCZAKI

Ceny transakcyjne

zł/kg

tuszki            4,30 - 4,60

ćwiartki            3,50 - 4,00

filety            9,80 - 10,50

skrzydełka         3,20 - 3,50


Pomimo korzystnego dla eksporterów kursu Euro nie wysyłamy drobiu za granicę. Do maklerów docierają jedynie sygnały o lekkim ruchu w nieformalnym handlu z Ukrainą.

Na mięso mechanicznie odkostnione, czy szyje ze skórą chętnych niewielu, natomiast nadal sporo jest pytań od zagranicznych kontrahentów z Dalekiego Wschodu o kurze łapy i łby.

PODROBY Z KURCZAKÓW

Ceny transakcyjne

zł/kg

wątróbki            1,80 - 2,50

żołądki            3,00 - 3,60

serca            2,80 - 3,80


Rozbieżność cenowa w ofertach sprzedaży podrobów jest znaczna. Największe różnice notuje się w przypadku serc z kurczaków. Kilogram kosztuje od 2 złotych 80 groszy do 3 złotych 80 groszy.

Zdaniem maklerów, ceny do połowy grudnia powinny się utrzymać na podobnym poziomie. Lekko wzrosnąć mogą jedynie na krótki okres czasu - tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności