Ceny zbóż, notowania, aktualności

W tym sezonie światowy handel rzepakiem będzie rekordowy

W tym sezonie światowy handel rzepakiem będzie rekordowy

Według szacunków wyniesie ponad 11,5 miliona ton. To wzrost wobec poprzedniego sezonu o przeszło 1/4. Pierwsze miejsce wśród importerów zajmuje Unia Europejska.

Zaraz po niej plasują się Chiny, które podwoiły zakupy tych nasion. Większy import zanotuje też Meksyk, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie. A kto jest największym eksporterem rzepaku? Bezsprzecznie Kanada, a zaraz po niej Ukraina.

Prześledźmy, jak zmieniają się ceny na giełdzie MATIF w Paryżu. Od stycznia cenniki idą w dół. I to dość wyraźnie, bo nasiona staniały o 30 - 40 euro za tonę.

Ceny rzepaku - giełda MATIF, EUR/t

styczeń 290 - 300
luty 278 - 288
marzec 260 - 270

Zobaczmy jeszcze, co dzieje się w Polsce. O ile na krajowym rynku handel można zaliczyć do słabych, o tyle eksport trwa nieprzerwanie. Z rzepakiem zdecydowanie wygrywa śruta rzepakowa. Ogromne ilości tego towaru są wysyłane do zachodnich krajów Unii Europejskiej. Mimo to, ceny w kontraktach terminowych spadają. W marcu tonę śruty wyliczono na 780 złotych. Ale każdy kolejny miesiąc przynosi spadek cen. Prawie o 200 złotych mniej kosztuje śruta rzepakowa z terminem realizacji w lipcu.

Śruta rzepakowa - zakłady tłuszczowe, zł/t

marzec 780
kwiecień 710
maj 650
lipiec 600

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności