Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bez notyfikacji

Bez notyfikacji

Ważą się losy ustawy o akcyzie na biopaliwa, która miała zapewnić branży dalszy rozwój. Uchwalona prawie półtora roku temu wciąż nie doczekała się bowiem akceptacji Brukseli. Producenci Biopaliw domagają się przyspieszenia prac nad notyfikacją na warunkach Komisji Europejskiej.

Dość już czekania i wymiany korespondencji między Brukselą a rządem. Tak przeciągające się dyskusje nad ustawą zmniejszającą akcyzę na bioester i bioetanol komentują producenci biopaliw.

I nic nie wróży na szczęśliwy finał. Brak perspektyw na pomyślne zakończenie notyfikacji zmusza branżę do natychmiastowych działań.

Tym bardziej, że ostatnie spotkanie w Brukseli pokazało, że nie ma na co czekać. Komisja zaproponowała bowiem warunkowe wprowadzenie ustawy. Niższa akcyza miałaby obowiązywać do 2010.

I taką propozycje koniecznie trzeba przyjąć - twierdzą producenci biopaliw.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw: powinniśmy skutecznie przeprowadzić proces notyfikacji do końca. Nawet gdyby było to rozwiązanie tymczasowe do 2010 roku. Ponieważ daje to czas zarówno rządowi jak i branży do przygotowania kompleksowego systemu wsparcia producentów Biopaliw.

Problem w tym, że rząd wciąż nie wie co zrobić. Nieoficjalnie mówi się, że w podjęciu decyzji przeszkadza brak w tej sprawie porozumienia między resortami. Dlatego na polską odpowiedz najprawdopodobniej trzeba będzie jeszcze poczekać.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności