Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rok protestów

Rok protestów

To był rok protestów i demonstracji. Gwałtowny spadek opłacalności produkcji, po rekordowym jeżeli chodzi o dochody 2007 roku, spowodował, że swoje niezadowolenie wyrażali prawie wszyscy: producenci trzody chlewnej, zbóż, jabłek, tytoniu, mleka czy buraków cukrowych.

Okazało się także, że najtrudniejszą rządową posadą jest funkcja prezesa w agencjach rolnych. Zobaczmy podsumowanie roku w ekspresowym skrócie.

STYCZEŃ

Rok 2008 rozpoczynamy od walki z ptasią grypa. Straty drobiarzy idą w miliony złotych. W minorowych nastrojach Nowy Rok witają także plantatorzy i pracownicy wielu polskich cukrowni. Reforma unijnego rynku cukru zmusiła koncerny do masowego zamykania fabryk. Styczeń to także początek protestów hodowców trzody chlewnej. Demonstracje organizują w Olsztynie i Poznaniu.

Premier odwołuje prezesów Agencji Restrukturyzacji, Nieruchomości Rolnych oraz KRUS-u.

LUTY

W cieniu kolejnych protestów producentów cukru i buraków cukrowych Bruksela zadaje kolejny cios branży cukrowniczej. Komisja Europejska ogłasza, ze niezbędne będą dodatkowe cięcia limitów produkcji cukru.

MARZEC

A w efekcie już w marcu Krajowa Spółka Cukrowa ogłasza likwidację cukrowni w Brześciu Kujawskim.

Tym razem dobre informacje z Brukseli. Komisja Europejska zwiększa polską kwotę mleczną o 190 tysięcy ton.

KWIECIEŃ

Pojawiają się prasowe doniesienia o nieprawidłowościach w Agencji Rynku Rolnego. Niedługo potem premier odwołuje prezesa Agencji Bogdana Twarowskiego.

MAJ

Po raz pierwszy w Polsce rozpoczyna się 37 Światowy Kongres Rolników. Przed tydzień w Warszawie blisko 400 delegatów z całego świata dyskutuje o największych bolączkach farmerów.

CZERWIEC

Susza trawi coraz większe rejony kraju. Rozpoczyna się szacownie strat. W samej Wielkopolsce wojewoda wylicza je na miliard złotych. Ostatecznie skutki braku opadów odczują rolnicy w 1/3 gmin w kraju. Rolnicy oddychają z ulgą. Sejm kończy spór wokół stosowania genetycznie zmodyfikowanych pasz. Ich import będzie możliwy jeszcze do 2012 roku.

LIPIEC

Pierwsze protesty sadowników. Na razie w Warszawie przed siedzibą ministerstwa rolnictwa. Powód? Niskie ceny skupu wiśni.

SIERPIEŃ

W sierpniu w Warce rozpoczyna się najdłuższy i najbardziej spektakularny protest rolników. Przez następne miesiące sadownicy blokują kilkanaście zakładów przetwórczych w całym kraju żądając wyższych cen skupu jabłek przemysłowych.

WRZESIEŃ

Zamiast reformy kosmetyczne zmiany. Po wielu miesiącach prac rząd przyjmuje projekt nowelizacji ustawy o KRUS-ie, proponując zróżnicowanie wysokości składek. Ze swoją funkcją żegna się także szef Agencji Nieruchomości Rolnych oraz KRUS-u.

PADZIERNIK

Agencja Restrukturyzacji otrzymuje od ministra finansów pełną akredytację na realizację unijnych programów pomocowych. Wydanie 50 miliardów złotych pomocy staje się prostsze. Producenci zbóż demonstrują przez ministerstwem gospodarki oraz na przejściu granicznym w Dorohusku przeciwko nadmiernemu importowi zbóż z Ukrainy. Komisja Europejska wprowadza wyższe cła na zagraniczne ziarno.

Personalnej karuzeli ciąg dalszy. Wiceprezes Agencji Rynku Rolnego zostaje szefem KRUS-u, a wiceprezes Agencji Restrukturyzacji szefem Agencji Nieruchomości Rolnych.

LISTOPAD

Tysiące plantatorów z całej Europy w tym także z Polski protestuje bez skutku przeciwko reformie rynku tytoniu. Tymczasem unijni ministrowie rolnictwa kończą tzw. Przegląd Zdrowotny Wspólnej Polityki Rolnej i uchwalają pakiet zmian.

Prezydent Lech Kaczyński składa weto pod ustawą, która miała odrolniać grunty orne w granicach miast. Sejm ostatecznie weto odrzucił.

GRUDZIEŃ

W Irlandii wykryto mięso skażone dioksynami. Około 700 ton wieprzowiny z niebezpiecznymi substancjami trafiła do Polski.

A rok kończy się oczywiście protestem. Kilkaset osób z rolniczej Solidarności przed gmachem resortu rolnictwa i Kancelarią Premiera domaga się dialogu z rządem i rozwiązania bieżących problemów rolników.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności