Ceny zbóż, notowania, aktualności

Irlandzka wieprzowina wycofana z rynku

Irlandzka wieprzowina wycofana z rynku

Irlandia wycofuje z rynku całą wieprzowinę. Testy wykazały, że mięso jest zanieczyszczenie rakotwórczymi dioksynami. - To katastrofa biznesowa - mówią przedstawiciele irlandzkiego stowarzyszenia farmerów. Irlandzkie mięso mogło trafić do 20 krajów.

Konsumenci i właściciele sklepów otrzymali nakaz zniszczenia irlandzkiej wieprzowiny (i innych produktów pochodnych) zakupionych po 1 września. Z półek sklepowych znika m.in. boczek, kiełbaski, szynka, a nawet pizza z kawałkami wieprzowiny - podaje BBC.co.uk.

Akcja została podjęta po tym, jak wykryto substancje toksyczne w mięsie wieprzowym w rzeźni. Świnie miały wcześniej zjeść zanieczyszczoną toksynami karmę. Do tej pory problem został potwierdzony na 47 farmach. - Jest tylko jedna firma, która dostarczała tym farmom żywności - powiedział BBC Brendan Smith, irlandzki minister rolnictwa.

Irlandzka inspekcja weterynaryjna podejrzewa, że wieprzowe przetwory mogły być wysłane do przeszło dwudziestu krajów. Główny Lekarz Weterynarii uspokaja, że do Polski raczej nie trafiły większe partie mięsa z Irlandii. Janusz Związek powiedział IAR, że Polska jest głównie eksporterem wieprzowiny, a ewentualny import odbywa się przede wszystkim z Niemiec i Danii. Dodał, że eksport z Irlandii jest w zasadzie nieopłacalny.

Główny Lekarz Weterynarii zapewnia, że polskie służby jutro z samego rana skontaktują się z irlandzkimi w sprawie ewentualnego eksportu wieprzowiny do Polski.

Szef Irlandzkiego Stowarzyszenia Farmerów określił wycofanie wieprzowiny z rynku jako całkowitą katastrofę dla hodowców świń. Brytyjscy politycy apelują o podjęcie specjalnych działań, które wsparłyby farmerów przed ważnym dla rynku okresem Bożego Narodzenia.

Skutki biznesowe dla brytyjskiego przemysłu żywnościowego mogą być poważniejsze niż w przypadku epidemii BSE wśród krów. 70 proc. wieprzowiny produkowanej w Irlandii konsumuje się na miejscu, reszta trafia głównie do Wielkiej Brytanii. Tamtejsze władze właśnie zastanawiają się czy nie wycofywać irlandzkiej wieprzowiny z brytyjskich sklepów.

Wykryte dioksyny (PCB) powstają w procesie spalania. Długotrwałe narażanie organizmu na kontakt z nimi może powodować raka. Ich stężenie w badanym mięsie przekroczyło normy 80-200 razy.

Mimo to, Food Standards Agency (agencja ds. standardów żywności) zapewnia, że nie ma "znaczącego ryzyka" dla brytyjskich konsumentów. A eksperci żywieniowi uspokajają, że w tym przypadku ryzyko zdrowotne było "bardzo, bardzo niskie".

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

Powrót do aktualności