Ceny zbóż, notowania, aktualności

Unia wznowiła negocjacje z Rosją ws. partnerstwa

Unia wznowiła negocjacje z Rosją ws. partnerstwa

Unia Europejska wznowiła we wtorek negocjacje z Rosją w sprawie nowego układu o partnerstwie i współpracy - poinformowały źródła w Brukseli.

Negocjacje te przerwano po wkroczeniu wojsk rosyjskich do Gruzji w sierpniu b.r.

We wtorek w brukselskiej siedzibie Komisji Europejskiej spotkali się główny negocjator UE, dyrektor generalny odpowiedzialny w KE za stosunki zewnętrzne Eneko Landaburu z ambasadorem Rosji przy UE Władimirem Czyżowem. To pierwsze ich spotkanie od 4 lipca.

Podjęcie na nowo rozmów nie oznacza "normalizacji stosunków z Rosją, ponieważ wciąż jest wiele różnic" w sprawie Gruzji - zastrzegł Landaburu.

Zaznaczył z drugiej strony, że negocjacje zostały wznowione "gdyż leży to w interesie obu stron".

Na nadzwyczajnym szczycie UE, który odbył się 1 września w Brukseli, szefowie państw i rządów wstrzymali rozmowy o nowym partnerstwie UE-Rosja, potępiając Rosję i żądając pełnego wycofania jej wojsk na pozycje sprzed wybuchu konfliktu z Gruzją.

Podkreślając zasadę integralności terytorialnej Gruzji, przywódcy zażądali od Rosji pełnego respektowania porozumienia osiągniętego przy udziale prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego 12 sierpnia. Chodziło o całkowite wycofanie rosyjskich wojsk, zastąpienie patroli rosyjskich w Abchazji i Osetii Południowej międzynarodowymi obserwatorami oraz podjęcie międzynarodowych rozmów o statusie tych regionów.

Od przestrzegania porozumienia Unia uzależniła przyszłe stosunki z Rosją. O kontynuowaniu negocjacji z Rosją Unia zadecydowała na szczycie w Nicei 14 listopada.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności