Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rumuńska wieprzowina w UE

Rumuńska wieprzowina w UE

Rumuński minister rolnictwa poinformował na konferencji prasowej w dniu 13 listopada, że wszystko wskazuje na to, że eksport wieprzowiny do innych państw członkowskich Unii Europejskiej może zostać wznowiony począwszy od 2009 roku. Warunkiem jest jednak zaakceptowanie przez Komisję planu zaprzestania szczepień przeciwko pomorowi trzody chlewnej.

Do końca roku Agencja ds. Weterynaryjno-Sanitarnych i Bezpieczeństwa żywności w Rumunii (ANSVSA) powinna przedstawić odpowiedni plan, który będzie głównym elementem we wznowieniu eksportu do państw Wspólnoty wraz z surowymi zasadami higieny oraz kontroli. Po zaakceptowaniu przez Komisję, władze Rumunii zwrócą się o zezwolenie na import z regionów, w których nie było ognisk choroby od przynajmniej ostatnich dziewięciu miesięcy i są kontrole bezpieczeństwa.

Według przepisów unijnych, w ciągu sześciu miesięcy od zaprzestania szczepień przeciwko chorobie, jeśli nowe ogniska nie zostaną w tym czasie wykryte, możliwe jest wznowienie eksportu na wspólnotowy rynek. W ciągu ostatniego roku nie zanotowano nowych ognisk pomoru w Rumunii, a w 2007 roku stwierdzono trzy z nich.

Unia Europejska zezwoliła na zaprzestanie szczepień zwierząt w Rumunii, ze względu na niską skuteczność, wykorzystując wspólnotowe środki przeznaczone na ten cel do wzmocnienia środków bezpieczeństwa na fermach.

Źródło: FAMMU/FAPA

Powrót do aktualności