Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wyścig z czasem

Wyścig z czasem
le przygotowane dokumenty czy rozpasana biurokracja? Większość rolników, która ubiegają się o dotacje na modernizację gospodarstw rolnych musi uzupełnić złożone wnioski. A to opóźni wypłatę unijnych dotacji.

Ponad 17 tysięcy wniosków wymaga uzupełnień. Zdaniem rolników to wina biurokracji.

Roman Bareja, wieś Rososz – "No raczej nie wynikają z naszej winy bo bardzo dużo tych materiałów było składane. Teraz trzeba dokładać inne brakujące rzeczy."

Trzeba też pamiętać o tym, że wnioski były przygotowywane w dużym pośpiechu.

Tomasz Kurkus, Łagodne – "Dowiedziałem się w poniedziałek, a już w piątek musiałem wieźć wniosek nie mogłem wszystkiego ogarnąć co było w tym wniosku."

Zdaniem rolników teraz też nie jest łatwo. Zebranie wszystkich załączników na nowo wymaga nawet kilku tygodni. Dlatego do tej pory Agencja Restrukturyzacji podpisała umowy tylko z niewiele ponad tysiącem rolników.

Jerzy Bogdanowicz, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – "W dużej mierze tępo zawierania umów zależy od tego jak szybko rolnicy będą uzupełniać te braki."

Przed podpisaniem umowy rolnicy mogą dokonywać zmian w zakresie inwestycji. O dotacje na modernizację gospodarstw rolnych ubiega się 18 tysięcy osób. W sumie powinno do nich trafić ponad 2 miliardy złotych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności