Ceny zbóż, notowania, aktualności

Mniej pieniędzy dla przemysłu spożywczego, więcej dla rolników

Mniej pieniędzy dla przemysłu spożywczego, więcej dla rolników
Jutro Komitet Monitorujący zatwierdzi zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pojutrze wniosek ma trafić do Brukseli. Jeżeli Komisja Europejska podpiszę się pod nim to więcej pieniędzy będzie dla rolników, mniej dla przemysłu spożywczego.

Resort rolnictwa tłumaczy zmiany umacniającym się kursem złotówki wobec euro. Oznacza to dziurę w budżecie na unijne wsparcie. Dlatego przedsiębiorcy stracą pół miliarda euro, który wcześniej miał być przeznaczone na modernizację przemysłu przetwórczego. Pieniądze dostaną między innymi rolnicy, którzy przeszli na renty strukturalne.

Artur Ławniczak – wiceminister rolnictwa: na pewno musimy zadbać o to, żeby wypłacić zobowiązania z tytułu rent strukturalnych, które zostały zaciągnięte i trzeba to zapłacić.

Przedsiębiorcy protestują i nie zgadzają się na takie zmiany.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności: jeśli przemysł żywnościowy nie będzie się rozwijał i nie będzie inwestował w badania i rozwój – to w którymś momencie rolnicy nie będą mieli komu sprzedawać swoich surowców, które wytwarzają.

Ale to nie jedyne zmiany. Resort rolnictwa chce także przenieść część środków ze wsparcia mikro-przedsiębiorstw na tworzenie poza rolniczych miejsc pracy. Zatwierdzeniem proponowanych zmian w PROW-ie zajmie się jutro Komitet Monitorujący.

W ramach PROW-u Unia Europejska przekaże Polsce do 2013 roku około 17 miliardów euro pomocy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności