Ceny zbóż, notowania, aktualności

Grupowe pieniądze

Grupowe pieniądze
Nawet 100 tysięcy euro na rok tyle może wynieść pomoc dla grupy producenckiej. Do rozdysponowania do końca 2013 roku jest na ten cel w Programie Rozwoju Obszarów wiejskich aż 140 milionów euro.

Najwięcej organizacji producentów rolnych powstało w Wielkopolsce. W tym roku o pomoc do Agencji Restrukturyzacji wystąpiły z tego rejonu 23 grupy.

Mieczysław Kowalczyk, grupa producencka z Wielkopolski: nie ubywa nas wręcz przeciwnie co jakiś czas ktoś tam dopisuje się bo widzi że w grupie coś dobrego zaczyna się dziać . Myślę, że to nie koniecznie chodzi o finanse, chodzi o bycie razem ludzie zrozumieli że w grupie jest trochę raźniej.

Rok temu powstało ponad 100 nowych grup producentów. Jest szansa że ta liczba w tym roku się podwoi.

Bogusław Rzeźnicki, ARiMR: widzimy coraz większe zainteresowanie przystępowaniem rolników do wspólnego zrzeszenia i coraz szybsze tworzenie grup producentów rolnych.

Wsparcie dla grupy przysługuje przez 5 lat i zależy od wysokości przychodów. Przez pierwsze dwa lata jest to 5 proc. obrotu. Potem stopniowo mniej.

Bogusław Rzeźnicki, ARiMR: grupy producentów rolnych które się bezpośrednio tworzą maja pół roku na złożenie wniosku o przyznanie pomocy a więc jest to dosyć długi okres kiedy można przygotować dokumentację.

Wcześniej jednak organizacja musi być zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w Urzędzie Marszałkowskim.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności