Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nasz Dziennik: Maleją plony zbóż i ziemniaków. Wzrosną ceny?

Nasz Dziennik: Maleją plony zbóż i ziemniaków. Wzrosną ceny?
Nieco ponad 25 mln ton zbóż zebrali w tym roku nasi rolnicy – pisze "Nasz Dziennik" powołując się na szacunki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Zdaniem gazety, oznacza to spadek plonów o 7-9 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Instytut podał również, że w tym roku zmaleją także plony ziemniaków. Mają być one o mniej więcej 10 procent niższe, niż przed rokiem, i sięgną najwyżej 11 milionów ton. O ile jednak spadek produkcji zbóż był spowodowany przez suszę, a potem ulewy, o tyle w przypadku ziemniaków przyczyniło się do tego przede wszystkim ograniczenie powierzchni upraw. W tym roku z produkcji ziemniaków wyłączono ponad pół miliona hektarów – podkreśla "Nasz Dziennik".

Zdaniem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa, sytuacja na rynku produktów rolniczych, głównie powstrzymanie wzrostu cen płodów rolnych, powinna przyczynić się do tego, że wzrost cen żywności może być wolniejszy niż w zeszłym roku. Tendencja może się utrzymać przez dłuższy czas– czytamy w "Naszym Dzienniku".

Źródło: Gazeta Wyborcza

Powrót do aktualności