Ceny zbóż, notowania, aktualności

Susza dotyka prawie 70 proc. gmin i 60 proc. gruntów ornych

Susza dotyka prawie 70 proc. gmin i 60 proc. gruntów ornych
Susza dotyka już prawie 70 proc. gmin w kraju i ok. 60 proc. gruntów ornych – wynika z ostatniego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, który prowadzi monitoring suszy w Polsce.

"Suszą zagrożonych jest 2 091 gmin Polski (68,4 proc.) oraz 57,9 proc. gruntów ornych. W stosunku do poprzednich szacunków (raport z 1 lipca 2008 r.) liczba gmin, w których wystąpiła susza zwiększyła się o dalsze 3,3 proc., a obszar gruntów ornych objętych suszą powiększył się o 5,4 proc." – wynika z komunikatu opublikowanego na stronach internetowych Instytutu.

Według ekspertów z Puław susza występuje na glebach wszystkich kategorii.

Jak podał IUNG, w piątym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2008 roku, stwierdzamy wystąpienie zagrożenia suszą rolniczą: zbóż ozimych i jarych, ziemniaków, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, truskawek, roślin strączkowych, rzepaku i rzepiku, buraków cukrowych.

Według ekspertów Instytutu, susza wyraźnie rozszerzyła się w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, zwiększając swój zasięg o nowe powierzchnie w województwach: podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim oraz o północne krańce województwa podkarpackiego.

IUNG ocenia, że obszarami najbardziej dotkniętymi suszą są nadal Wielkopolska i Kujawy, zwłaszcza głęboka susza jest w okręgu 100 km wokół Poznania. Do obszarów szczególnie zagrożonych należy też północno-zachodnia część województwa łódzkiego. Jedynie Polska południowa i południowo-wschodnia zagrożona jest suszą w niewielkim stopniu, chociaż obszary te w ciągu ostatniej dekady wyraźnie się zmniejszyły.

Z komunikatu wynika, że susza wystąpiła w 15 województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko– pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, łódzkim oraz w północnej części podlaskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz na północno-zachodnich krańcach woj. lubelskiego i podkarpackiego.

Susza nie występuje jedynie w województwie małopolskim.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności