Ceny zbóż, notowania, aktualności

Krajobraz po suszy

Krajobraz po suszy
Już 65 proc. gmin w Polsce dotkniętych jest klęską suszy. Na tych terenach plony mogą być mniejsze nawet o połowę. Ministerstwo Rolnictwa zapowiada starania nad uruchomieniem dodatkowego wsparcia dla poszkodowanych rolników. Oprócz kredytów preferencyjnych i dopłat do ubezpieczeń upraw, w grę wchodzi wcześniejsza wypłata dopłat bezpośrednich ale to jak na razie obietnice.

Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, klęska suszy wystąpiła już w 15 województwach. Teren, gdzie nie dotarła to Podkarpackie. Największe i nieodwracalne straty wyrządziła w uprawach zbóż jarych. W skali kraju należy się spodziewać zbiorów niższych nawet o 26 proc.

Ucierpiały też plantacje buraków cukrowych. Ich tegoroczne zbiory będą mniejsze od średniej wieloletniej nawet o kilkanaście procent. Mniej, z powodu suszy będzie też ziemniaków. Jeśli do tego dodamy stale rosnące koszty produkcji, drożejące paliwo i rekordowo wysokie ceny nawozów – to tegoroczna kondycja gospodarstw rolnych w porównaniu z 2007 będzie znacznie gorsza.

Andrzej Kowalski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej: to był dobry rok jeśli chodzi o wzrost produkcji i z drugiej strony korzystnej relacji cenowej. Zbieżność tych dwu czynników zdarza się w gospodarce krajowej ale i światowej niezwykle rzadko.

Najmniej zarobią przede wszystkim ci, którzy ubiegły rok zaliczyli do udanych – czyli plantatorzy zbóż. Nie dość, że plony będą mniejsze, to i ich cena nie będzie już tak wysoka. Według szacunków będzie to niewiele powyżej 200 euro za tonę pszenicy konsumpcyjnej.

Zbigniew Kaszuba, Krajowa Federacja Producentów Zbóż: i to prognozuje ceny jakie będą obowiązywać w momencie rozpoczęcia sezonu.

Susza dała się we znaki nie tylko plantatorom ale także i hodowcom. W niektórych rejonach, pastwiska praktycznie już wyschły a zapasu pasz hodowcy nie zdążyli jeszcze odbudować. Wielu rolników nie stać na ubezpieczenia nawet z dopłatami. Ministerstwo rolnictwa zapowiada uruchomienie dodatkowego wsparcia, między innymi wcześniejszą wypłatę dopłat bezpośrednich.

Marek Sawicki, Minister Rolnictwa: trwają dyskusje z ministerstwem finansów i agencją restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa. Myślimy o szybszej wypłacie dopłat bezpośrednich – zaliczkowo.

Pomysł ten wymaga porozumienia szefa resortu finansów i Agencji Restrukturyzacji. Na wcześniejszą wypłatę musi się też zgodzić Bruksela, ale wniosek w tej sprawie ma zostać wysłany dopiero po dokładnym oszacowaniu strat.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności