Ceny zbóż, notowania, aktualności

Protest w sprawie nawozów

Protest w sprawie nawozów
Rolnicy na Opolszczyźnie postanowili zaprotestować przeciwko drożejącym z dnia na dzień nawozom sztucznym. W ciągu roku ich cena wzrosła nawet dwukrotnie. Związek Śląskich Rolników podjął uchwałę, że będzie nakłaniać gospodarzy aby na rok wstrzymali się z zakupem nawozów fosforowych i potasowych.

W ubiegłym roku za tonę nawozów potasowych czy fosforowych rolnicy płacili od 1200 do 1400 złotych. Teraz w niektórych punktach sprzedaży cena wzrosła nawet do trzech tysięcy złotych za tonę.

Zarząd Związku Śląskich Rolników zadecydował, że najlepszą formą zmuszenia firm produkujących nawozy do obniżenia ceny oraz negocjacji z organizacjami rolniczymi będzie nie kupowanie drogich nawozów przez rok.

Na razie rolnicy skupieni w związku zapewniają, że poprą protest i będą przekonywać innych gospodarzy w regionie, aby przyłączyli się do akcji.

Wszystko wskazuje na to, że Związek może na razie liczyć na poparcie około dwóch tysięcy rolników. Jednak czy wszyscy będą solidarni i czy ten rodzaj protestu okaże się skuteczny, będzie wiadomo zaraz po żniwach, gdy przyjdzie czas na siewy.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności