Ceny zbóż, notowania, aktualności

Burze i powodzie rujnują zbiory w USA

Burze i powodzie rujnują zbiory w USA
Ceny kukurydzy są rekordowo wysokie, po tym jak powodzie w środkowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych, zrujnowały uprawy.

Nadchodzące burze nie poprawią tego stanu rzeczy. Kukurydza i soja sadzone na mokrej glebie, wykształcą słabe korzenie, które mogą łatwo ulec zniszczeniu z powodu gorącego i suchego lata. Ceny soi, pszenicy i ryżu rosną także z powodu galopujących cen ropy i spadku wartości dolara.

W 18 rolniczych stanach USA wzeszło około 74 proc. zasianej kukurydzy – podało Ministerstwo Rolnictwa w raporcie z 2 czerwca. Średnia z ostatnich pięciu lat to 89 proc., w ubiegłym roku wzeszło 94 proc. ziaren. Z zasadzonych ziaren soi wzeszło jedynie 32 proc. tego lata, w porównaniu do 64 proc. w roku ubiegłym.

Ceny kukurydzy wzrosły dziś o 2,2 proc. (22,25 centy) do 6,73 na giełdzie towarowej w Chicago. Ceny soi również wzrosły o 2,2 proc. (32 centy), do 14,895 dolarów za buszel (56 funtów).

Ceny kukurydzy wzrosły już w tym roku o 47 proc. Ryż w ciągu ostatnich trzech dni zdrożał o 9,4 proc. Rosnące ceny zbóż i obawy o poziom zbiorów wywołały strach o poziom inflacji.

Źródło: ROL-PETROL

Powrót do aktualności