Ceny zbóż, notowania, aktualności

MRiRW: Zboża nadal tanieją, drożeje wieprzowina

MRiRW: Zboża nadal tanieją, drożeje wieprzowina
Ceny zbóż nadal spadają, ale rośnie cena wieprzowiny – wynika z analizy rynku przeprowadzonej przez resort rolnictwa. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 12-18 maja br. za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono 894 zł/t, tj. o 1,3 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu i o 5,5 proc. mniej niż przed miesiącem. W porównaniu do cen notowanych przed rokiem pszenica nadal była droższa o blisko 43 proc.

W tym czasie cena skupu żyta konsumpcyjnego wynosiła 723 zł/t, wobec 744 zł/t w poprzednim tygodniu oraz 752 zł/t przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o prawie 16 proc. wyższa niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu cena jęczmienia paszowego ukształtowała się na poziomie 753 zł/t, tj. o 5,7 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o ponad 12 proc. niższym niż miesiąc wcześniej. Ziarno to było jednak o prawie 24 proc. droższe niż przed rokiem.

Znaczne zmniejszenie podaży trzody na ubój powoduje szybki wzrost cen żywca wieprzowego. Według danych MRiRW w dniach 12-18 maja przeciętna cena skupu trzody chlewnej w kraju wynosiła 4,01 zł/kg i była o prawie 6 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, o 9 proc. wyższa niż przed miesiącem i o ponad 24 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W ciągu tygodnia nieznacznie wzrosły ceny skupu drobiu. Od 12 do 18 maja za kurczęta typu brojler płacono 3,23 zł/kg wobec 3,22 zł/kg w poprzednim tygodniu, a za indyki 4,53 zł/kg wobec 4,52 zł/kg. W porównaniu do analogicznego tygodnia kwietnia były to ceny odpowiednio o 2,5 proc. i 5,4 proc. wyższe. W odniesieniu do notowań sprzed roku ceny kurcząt wzrosły o ponad 7 proc., a indyków zmalały o 2,5 proc.

Wraz ze wzrostem cen trzody chlewnej drożeje pozyskiwane z niej mięso. Za półtusze wieprzowe zakłady mięsne średnio uzyskiwały 6,00 zł/kg (bez VAT), tj. o blisko 6 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o prawie 11 proc. więcej niż przed miesiącem i o około 25 proc. więcej niż przed rokiem.

W dniach 12-18 maja br. średnia cena odtłuszczonego mleka w proszku według MRiRW wyniosła 7,46 zł/kg (bez VAT) i była o ponad 2 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do cen notowanych przed miesiącem i przed rokiem OMP było tańsze odpowiednio o prawie 4 proc. i o ok. 31 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności