Ceny zbóż, notowania, aktualności

Resort rolnictwa podsumowuje przedświąteczny okres

Resort rolnictwa podsumowuje przedświąteczny okres
W tygodniu przed Wielkanocą taniała pszenica oraz wieprzowina – wynika z analizy resortu rolnictwa. Według danych ministerstwa rolnictwa w dniach 17-23 marca średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej obniżyła się o 0,6 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia i ukształtowała się na poziomie 932 zł/t. Cena ta była o 4 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 44 proc. wyższa niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu przeciętna cena skupu żyta konsumpcyjnego wynosiła 766 zł/t. Była to cena o blisko 2 proc. wyższa niż w poprzednim tygodniu, o prawie 3 proc. wyższa niż przed miesiącem i o 31 proc. wyższa niż w porównywalnym tygodniu 2007 r.

W odniesieniu do poprzedniego tygodnia o 3,3 proc. wzrosła cena jęczmienia paszowego i w dniach 17-23 marca za 1 tonę tego ziarna uzyskiwano przeciętnie 844 zł. Jęczmień był o prawie 3 proc. droższy niż przed miesiącem i o ponad 46 proc. droższy niż przed rokiem.

"W tygodniu poświątecznym popyt na ziarno na krajowych giełdach towarowych był słaby. Zakupu zbóż dokonywały jedynie zakłady przetwórcze, które zmuszone były do uzupełnienia zapasów niezbędnych do utrzymania bieżącej produkcji. Wielu przedsiębiorców poszukuje ziarna za granicą, które jest lepszej jakości, chociaż nieco droższe" – napisano w komentarzu.

Według danych ministerstwa rolnictwa w dniach 17-23 marca za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 3,62 zł/kg, tj. o 4,2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku było to więcej odpowiednio o blisko 10 proc. i o ponad 7 proc.

W ciągu tygodnia o 1 grosz do 4,17 zł/kg potaniał w skupie żywiec wołowy. Jednocześnie był on odpowiednio o ponad 1 proc. i ponad 2 proc. tańszy niż miesiąc i rok wcześniej.

W dniach 17-23 marca kurczęta typu brojler skupowano po 3,24 zł/kg, tj. po cenie o 2 gr/kg wyższej niż w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku drób ten podrożał o ok. 5 proc.

Za indyki przeciętnie płacono 4,26 zł/kg, tj. o 3,4 proc. więcej niż tydzień wcześniej i o ponad 4 proc. więcej niż przed miesiącem. Było to zarazem o prawie 3 proc. mniej niż przed rokiem.

Pogłębił się spadek cen zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. W dniach 17-23 marca średnia cena tego produktu płacona producentom obniżyła się w ciągu tygodnia o ponad 2 proc. do poziomu 8,12 zł/kg. Aktualny poziom cen OMP jest niższy niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 7 proc. i o 10 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności