Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty historyczne

Dopłaty historyczne
Można powiedzieć, że są już historyczne ale wciąż budzą wiele kontrowersji. Tak zwane dopłaty zwierzęce czyli paszowe przysługują tylko tym rolnikom, którzy mieli zwierzęta i łąki zarejestrowane w odpowiednim czasie.

Wyższe dopłaty do łąk i pastwisk dla producentów bydła, owiec, kóz i koni wprowadzono po raz pierwszy w ubiegłym roku. Ich podstawowym celem było wykluczenie z systemu tak zwanych rolników z Marszałkowskiej, którzy nie mają żadnej hodowli. Problem w tym, że z systemu dopłat paszowych wypadli prawdziwi rolnicy.

Wiktor Szmulewicz Krajowa Rada Izb Rolniczych: ta zaszłość historyczna budzi wiele kontrowersji bo osoby, które miały dwa lata wcześniej stada zwierząt już dzisiaj tych zwierząt nie posiadają a dopłaty otrzymują.

A ci którzy przejęli gospodarstwa wraz ze zwierzętami po pierwszym kwietnia lub dopiero rozpoczęli hodowlę takich dopłat w tym roku nie dostali.

Wiktor Szmulewicz Krajowa Rada Izb Rolniczych: ja wiem że to kosztuje ogrom pracy ale ministerstwo i systemy powinniśmy takie stwarzać które muszą stwarzać dobre sytuacje dla producentów.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa wszystkiego nie da się zmienić. Okres referencyjny przyjęty w ubiegłym roku musi pozostać.

Zofia Krzyżanowska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi: zawsze przy tego typu płatnościach właściwie wszystkich teraz jest ustalany jakiś okres bazowy, który jest podstawą do naliczania płatności dla grupy rolników, która w okresie bazowym spełniała warunki.

Pewne uproszczenia jednak wprowadzono.

Robert Pośnik ARiMR: zmieniła się możliwość przejęcia tych płatności przez tak zwanych przejmujących gospodarstwo w wyniku przekazania na rentę strukturalną, zmiana formy posiadania przejścia na przykład z formy spółka cywilna na spółka z o.o.

Przypominamy, że wnioski o przyznanie dopłat można składać do 15 maja.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności