Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dalsze wzrosty cen zbóż i wieprzowiny

Dalsze wzrosty cen zbóż i wieprzowiny
Na rynku krajowym na początku marca nadal drożeją zboża i wieprzowina – podaje ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Według danych ministerstwa rolnictwa w dniach 3-9 marca średnia cena skupu pszenicy konsumpcyjnej ukształtowała się na poziomie 915 zł/t, tj. o 1,5 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu, o 2 proc. wyższym niż przed miesiącem i o 38 proc. wyższym niż przed rokiem.

Żyto konsumpcyjne w skupie podrożało do 755 zł/t, tj. o 0,5 proc. w ciągu tygodnia. Cena ta była o 1,6 proc. wyższa niż przed miesiącem i o prawie 25 proc. wyższa niż w porównywalnym tygodniu 2007 r.

W odniesieniu do poprzedniego tygodnia o blisko 2 proc. wzrosła średnia cena jęczmienia paszowego i ukształtowała się na poziomie 846 zł/t. Była ona o ponad 6 proc. wyższa niż przed miesiącem i o niecałe 46 proc. wyższa niż przed rokiem.

"Wzrostowe tendencje cen utrzymują się na krajowych giełdach towarowych. Zakłady przetwórcze kupują zboże jedynie w niewielkich partiach wybierając najniższe cenowo oferty. Oczekują oni, że z chwilą rozpoczęcia prac polowych, rolnicy będą pozbywali się ziarna z magazynów, by uzyskać pieniądze na zakup środków do produkcji" – napisali analitycy resortu rolnictwa.

Na rynku wieprzowiny od trzech tygodni rosną ceny skupu żywca. Według danych ministerstwa rolnictwa w dniach 3-9 marca za trzodę chlewną średnio w kraju płacono 3,65 zł/kg, tj. o 5,7 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku było to więcej odpowiednio o ok. 12 proc. i o ok. 10 proc.

O 2 gr/kg w ciągu tygodnia obniżyły się ceny skupu żywca wołowego. W analizowanym okresie za bydło zakłady przeciętnie płaciły 4,24 zł/kg, tj. o 2 proc. więcej niż przed miesiącem, ale o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Za kurczęta typu brojler w dniach 3-9 marca dostawcy otrzymywali o 1 gr/kg mniej niż w poprzednim tygodniu, tj. 3,22 zł/kg. Było to zarazem o ponad 5 proc. więcej niż miesiąc i niż rok wcześniej.

Cena skupu indyków ukształtowała się w tym czasie na poziomie 4,11 zł/kg wobec 4,10 zł/kg w poprzednim tygodniu i przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku cena ta obniżyła się o prawie 6 proc.

Średnia cena mleka odtłuszczonego w proszku płacona producentom w ciągu tygodnia, obniżyła się o 1,5 proc. do 8,46 zł/kg. W odniesieniu do ceny sprzed miesiąca i roku było mleko tańsze odpowiednio o 3,6 proc. i 4 proc.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności