Ceny zbóż, notowania, aktualności

Gdzie kredyty?

Gdzie kredyty?
Gdzie są tanie kredyty na inwestycje w gospodarstwach rolnych pytają zaniepokojeni rolnicy? Odpowiedź resortu rolnictwa jest krótka pieniędzy na razie nie ma, ale być może już niedługo będą.

Kredyty z dopłatami Agencji Restrukturyzacji to jedna z bardziej korzystnych form pomocy dla gospodarstw rolnych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się dotychczas linie dla młodych rolników oraz na inwestycje. Podobnie jest i teraz.

Kazimierz Jachymski Dziewyżewo: w ubiegłym roku o tej porze kredyty z dopłatami zostały już uruchomione natomiast w tym roku nie ma żadnych informacji.

Marek Rosłoniec ODR Grójec: gospodarstwa młodych rolników, które zaczynają produkcję borykają się z brakiem środków finansowych i wtedy kredyty preferencyjne bywają korzystniejsze od…środków finansowych z PROW-u.

Zaniepokojeni są też rolnicy, którzy czekają na przyznanie kredytów klęskowych.

Wojciech Puchalski Goliany: zostały zmniejszone kwoty a zainteresowanie sadowników jest bardzo duże i prawdopodobnie nie wszyscy ci co złożyli wnioski otrzymają ta pomoc.

Co do kredytów klęskowych to zdaniem Agencji Restrukturyzacji nie powinno być problemów. W lutym uruchomiono dodatkowe limity. Do siedmiu banków, które zgłaszały takie zapotrzebowanie trafiło w sumie ponad 10 milionów złotych. Co do pozostałych linii kredytowych to wiadomo jedynie, że będą.

Maria Milewska ARiMR: będziemy jako agencja finansować wszystkie linie kredytowe, które w ubiegłym roku były finansowane dojdą jeszcze trzy linie kredytowe. To są programy branżowe i są przez Agencje określone zasady.

Resort Rolnictwa wystąpił do ministra finansów z prośbą o przyznanie środków na uruchomienie dopłat do kredytów preferencyjnych. Wszystko powinno się wyjaśnić w ciągu najbliższego miesiąca.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności