Ceny zbóż, notowania, aktualności

Stabilizacja cen zbóż, drożeje wieprzowina

Stabilizacja cen zbóż, drożeje wieprzowina
Po osiągnięciu wysokiego poziomu na początku lutego aktualne ceny zbóż wykazują tendencję do stabilizacji. Mocno drożeje wieprzowina.

Według danych ministerstwa rolnictwa, w dniach 18-24 lutego, za pszenicę konsumpcyjną w skupie przeciętnie w kraju płacono 897 zł/t, tj. o 0,4 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o ponad 1 proc. więcej niż przed miesiącem i o 35 proc. więcej niż przed rokiem.

Cena skupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się na poziomie 745 zł/t, tj. o 0,4 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 0,6 proc. niższym niż przed miesiącem. Cena żyta była jednak o blisko 20 proc. wyższa niż w porównywalnym tygodniu 2007 r.

Jęczmień paszowy w ciągu tygodnia podrożał o 1,5 proc. i w analizowanym okresie dostawcy tego ziarna uzyskiwali średnio 822 zł/t. W porównaniu do cen notowanych przed miesiącem jęczmień był droższy o 3,5 proc. i o 39 proc. droższy niż rok wcześniej.

W trzecim tygodniu lutego br. odnotowano wzrost cen skupu żywca wieprzowego, wołowego oraz kurcząt, przy spadku cen skupu indyków. Według danych MR średnia cena skupu żywca wieprzowego w tym czasie ukształtowała się na poziomie 3,29 zł/kg, tj. o 2,6 proc. wyższym niż w poprzednim tygodniu. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku była ona wyższa o ok. 1 proc.

Żywiec wołowy w dniach 18-24 lutego skupowano po 4,22 zł/kg wobec 4,19 zł/kg w poprzednim tygodniu. Jednocześnie bydło rzeźne było o niecałe 2 proc. droższe niż przed miesiącem, ale o 4 proc. tańsze niż rok wcześniej.

W analizowanym okresie za kurczęta typu brojler płacono 3,22 zł/kg, tj. o 3,8 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o ponad 10 proc. więcej niż przed miesiącem i o 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

W ciągu tygodnia przeciętna cena skupu indyków obniżyła się do 4,09 zł/kg, tj. o 1 proc. Jednocześnie była ona o 1,5 proc. niższa niż przed miesiącem i o 4 proc. niższa niż przed rokiem.

Po dwutygodniowym wzroście ceny odtłuszczonego mleka w proszku w trzecim tygodniu lutego ponownie spadły. Według danych MR, średnia cena płacona producentom w ciągu tygodnia obniżyła się o ponad 1 proc. do 8,71 zł/kg (bez VAT) i była równa notowanej przed miesiącem.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności