Ceny zbóż, notowania, aktualności

Kto zapłaci za utylizację?

Kto zapłaci za utylizację?
Najpóźniej w przyszłym tygodniu będzie rozwiązany problem płatności za odbiór padłych zwierząt przez zakłady utylizacyjne – obiecuje resort rolnictwa. Do tej pory koszty te pokrywała Agencja Restrukturyzacji. Od Nowego Roku za wszystko muszą płacić rolnicy i to nawet kilkaset złotych za sztukę.

Padła krowa to dla rolnika spory problem. Zgodnie z przepisami zwierzęciem musi się zająć profesjonalny zakład utylizacyjny. A to kosztuje nawet 800 złotych. Ponieważ na wsi nikt nie przestrzegał tych przepisów, a padłe sztuki były masowo grzebane w okolicznych lasach i na polach sprawą postanowił uregulować rząd. Wprowadzono dopłaty dzięki, którym rolnik nie ponosił żadnych opłat.

Zwierzęta odbierały firmy, którym transport i utylizację refundowała Agencje Restrukturyzacji. Ale od dwóch tygodni umowa między Agencją, a przedsiębiorcami nie obowiązuje. Nie została przedłużona na 2008 rok.

 – W kraju są tysiące padłych sztuk, których zakłady utylizacyjne nie odbierają od tych, którzy nie chcą płacić – twierdzi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych

Ile dokładnie nie wiadomo. Na razie zagrożenia nie ma z powodu niskich temperatur. Ale sprawa musi być jak najszybciej rozwiązana.

 – W ciągu najbliższych kilku dni zostaną podpisane stosowne umowy pomiędzy Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa a firmami, które zajmują się utylizacją padłych zwierząt – zapowiada Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa.

W nowych umowach zmienią się zasady wyceny padłych zwierząt odbieranych przez zakłady utylizacyjne. Agencja nie będzie płaciła jak do tej pory za kilometr transportu, ale od sztuki.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności