Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wycofywanie jaj

Wycofywanie jaj
 – Ponad 2 tys. jaj pochodzących z fermy w Karniszynie pod Żurominem (Mazowieckie) odzyskali już ze sklepów i placówek gastronomicznych pracownicy olsztyńskiego Sanepidu – poinformował jego szef Janusz Dzisko.

Jego zdaniem, na Warmię trafiło około 5 tys. jaj pochodzących z fermy w Karniszynie, na której w sobotę Państwowy Instytut Weterynarii potwierdził obecność wirusa ptasiej grypy H5N1.

Jaja z tej fermy trafiły do czterech sklepów w Olsztynku, ośrodka ZHP Perkoz w Waszecie i do ośrodka Kormoran w Mierkach. Dzisko zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek olsztyński Sanepid opublikuje pełną listę sklepów, w których były sprzedawane jaja z fermy w Karniszynie.

 – Teraz ciągle wycofujemy jaja z innych placówek handlowych. Te, które uda się nam odzyskać, ma odebrać producent. Zostaną one najprawdopodobniej przetworzone na tzw. proszek jajeczny czy zużyte do produkcji makaronów, bo wówczas jaja poddawane są obróbce termicznej, a ta niszczy wirusa grypy – zaznaczył Dzisko.

Ze wstępnych szacunków olsztyńskiego Sanepidu wynika, że konsumenci w powiecie olsztyńskim mogli kupić ponad 2 tys. jaj z fermy w Karniszynie.

Na fermie w Karniszynie, na której w sobotę potwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy H5N1, oprócz niosek znajdowało się także 100 tys. sztuk jaj oznakowanych symbolem 3PL 14371314.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności