Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ceny zbóż i mięsa nadal spadają

Ceny zbóż i mięsa nadal spadają
Ceny zbóż podstawowych w końcu listopada nadal spadały. Tanieje również mięso wieprzowe – wynika z danych Ministerstwa Rolnictwa.

Według danych MR w dniach 26.11-02.12 średnia cena pszenicy ukształtowała się na poziomie 783 zł/t, tj. o 2,1 proc. niższym niż w poprzednim tygodniu i o 4,5 proc. niższym niż przed miesiącem, ale o 31 proc. wyższym niż przed rokiem.

Tanieje również żyto konsumpcyjne. Na przełomie listopada i grudnia 2007 r. za 1 tonę tego ziarna w skupie uzyskiwano przeciętnie 692 zł/t, tj. o niecały 1 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 7 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 30 proc. więcej niż w porównywalnym tygodniu 2006 roku.

W ciągu tego tygodnia o 1,4 proc. wzrosła natomiast cena skupu jęczmienia paszowego i średnio w kraju kształtowała się na poziomie 728 zł/t. Cena ta była wyższa niż przed miesiącem i przed rokiem odpowiednio o 6 proc. i o 53 proc.

"Na krajowych giełdach towarowych obrót ziarnem jest niewielki. Dostrzega się nastrój wyczekiwania na dalszy rozwój sytuacji na giełdowym rynku zbóż. Na WGT w dniu 3 grudnia br. z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych sprzedane zostało 6,7 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej w cenie wywoławczej 810 zł/t. Jednak od dnia 5 grudnia 2007 r. jej sprzedaż została wstrzymana" – napisano w analizie rynku.

Na rynku krajowym nadal spadają ceny skupu trzody chlewnej. Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 26.11-02.12 br. za żywiec wieprzowy płacono średnio 3,21 zł/kg, tj. o prawie 2 proc. mniej niż przed tygodniem i o 4 proc. mniej niż przed miesiącem. W ciągu roku trzoda potaniała o prawie 5 proc.

W analizowanym tygodniu bydło w skupie podrożało o 1,3 proc. i przeciętnie płacono za nie 3,94 zł/kg. W porównaniu do notowań sprzed miesiąca ceny tego żywca wzrosły o blisko 1 proc., natomiast w okresie roku obniżyły się o ponad 5 proc.

Na poziomie sprzed tygodnia, tj. 3,18 zł/kg pozostały ceny skupu kurcząt typu brojler. W ciągu miesiąca drób ten potaniał o 1 proc., ale był o prawie 33 proc. droższy niż przed rokiem.

Za indyki dostawcy otrzymywali 4,78 zł/kg, tj. o 1,7 proc. mniej niż przed tygodniem i o ponad 2 proc. mniej niż przed miesiącem. W ciągu roku indyki podrożały o 17 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności