Ceny zbóż, notowania, aktualności

Modernizacja: kolejki od piątku

Modernizacja: kolejki od piątku
Czterdzieści godzin na deszczu i zimnie. Tyle czasu jeszcze spędzą w kolejkach rolnicy, którzy chcą unowocześnić park maszynowy czy budynki z pomocą unijnych funduszy. W piątek o ósmej rano Agencja Restrukturyzacji rozpocznie nabór dokumentów na modernizację gospodarstw rolnych. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem ministra rolnictwa jedna osoba będzie mogła złożyć jeden wniosek.

W zdecydowanej większości miast wojewódzkich przed regionalnymi oddziałami Agencji Restrukturyzacji komitety kolejkowe ustawiły się kilku dni temu. W Warszawie rolnicy stoją od piątku. Ci, którzy wpisali się na listę przyjeżdżają tylko na dyżury. Rolnicy z Mazowsza tak się zorganizowali, ze ich zdaniem nabór wniosków w piątek powinien przebiegać bardzo sprawnie.

Agencja restrukturyzacji oficjalnie nie akceptuje list kolejkowych. Wszystko jednak w rękach rolników.

Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR: – Jeżeli rolnikom tak lepiej się zorganizować, jeżeli mówią, że tak będzie im sprawniej złożyć wniosek w Agencji, to my nie mamy nic przeciwko temu.

Urzędnicy zapewniają, że agencja jest dobrze przygotowana do przyjmowania dokumentów. Każdy Oddział Regionalny przyjmie w ciągu jednej godziny do 300 wniosków.

 – W piątek pracują na pewno do 22:00, jeżeli zajdzie taka potrzeba to dłużej, no i również w sobotę, mimo, że jest to dzień wolny od pracy, oddziały będą przyjmować wnioski.

Dokumenty o przyznanie pomocy finansowej można złożyć osobiście lub kogoś do tego upoważnić . Ale jedna osoba może jednego dnia złożyć wyłącznie jeden wniosek.

To ograniczenie nie dotyczy rolników z terenów szczególnie narażonych na działanie azotu, którym przysługuje na budowę zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych zwrot w wysokości 75 proc. kosztów kwalifikowanych.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności