Ceny zbóż, notowania, aktualności

Pasze do Trybunału

Pasze do Trybunału
Krajowa Rada Drobiarstwa podjęła decyzję o zaskarżeniu ustawy o paszach do Trybunału Konstytucyjnego. Drobiarze wciąż wierzą, że rząd zniesie zakaz. Ten zdania jednak nie chce zmienić i zapowiada, że GMO w paszach nie będzie.

W przyszłym roku zacznie obowiązywać ustawa o paszach. Zawarte w niej przepisy zakazują stosowania roślin transgenicznych w żywieniu zwierząt. To przyniesie fatalne skutki dla całej branży. Stąd decyzja o zaskarżeniu ustawy.

Leszek Kawski, Krajowa Rada Drobiarstwa: – Zaskarżamy artykuł 15, ustęp 1, pkt. 4, który mówi o zakazie wprowadzania do pasz surowców genetycznie modyfikowanych.

Tym bardziej, że Unia wypowiedziała się już w podobnej sprawie na korzyść zwolenników GMO. Europejski Trybunał Sprawiedliwości jednoznacznie stwierdził, że ustanowienie w Austrii "stref wolnych od GMO" jest sprzeczne z prawem unijnym. To zdaniem drobiarzy dobry moment na próbę zmiany ustawy.

Leszek Kawski, Krajowa Rada Drobiarstwa: – Myślę, że jest to wyraźny sygnał dla rządu polskiego, żeby się nad tym zastanowić i wycofać.

Rząd jest jednak wciąż nieugięty. Wyklucza także możliwość opóźnienia wejścia ustawy w życie.

Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa: – Polski przemysł paszowy może produkować doskonałej jakości pasze po rozsądnych, niezbyt wysokich cenach bez udziału soi modyfikowanej, dlatego nie widzę potrzeby zmiany stanowiska rządu w tym zakresie.

Wszystko wskazuje na to, że spór skończy się w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości. Drobiarze mają nadzieję, że Bruksela nie dopuści do wejścia ustawy w życie.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności