Ceny zbóż, notowania, aktualności

UE: Za dużo pieniędzy idzie na rolnictwo?

UE: Za dużo pieniędzy idzie na rolnictwo?
Komisja Europejska rozpoczyna od dawna zapowiadaną debatę o reformie unijnych budżetów. Chodzi o finansowanie Wspólnoty po 2013 roku. Bruksela przedstawiła pierwszy dokument zachęcający kraje Unii do dyskusji.

Na razie, Komisja Europejska nie proponuje żadnych rozwiązań, a jedynie stawia pytania między innymi o przyszłe wydatki. Jedno z kluczowych i chyba najtrudniejszych pytań dotyczy finansowania rolnictwa.

Od kilku lat mówi się bowiem, że zbyt dużo pieniędzy jest przeznaczanych na wspólną politykę rolną. Zbytnie ograniczenie wydatków może jednak nie spodobać się francuskim i polskim rolnikom. Z kolei Londyn zapewne zaprotestuje przeciwko likwidacji brytyjskiego rabatu, wywalczonego ponad 20 lat temu.

Bruksela tymczasem chce zastanowić się nad sposobami finansowania unijnego budżetu i wyraźnie daje do zrozumienia, że niektóre rozwiązania trzeba będzie zmienić, w tym właśnie brytyjski rabat. Ponieważ rozmowy o pieniądzach zawsze wywołują wiele emocji, nie należy oczekiwać konkretnych propozycji dotyczących reformy budżetowej, przed przyjęciem nowego, unijnego traktatu. Komisja nie będzie chciała teraz denerwować państw członkowskich, a poza tym woli najpierw uporać się z traktatem.

Źródło: IAR

Powrót do aktualności