Ceny zbóż, notowania, aktualności

Wzrosną ceny mąki i mięsa

Wzrosną ceny mąki i mięsa
Galopujące ceny zbóż wywołają wzrost cen mąki, pieczywa, makaronów, a także mięsa. Skończyła się epoka taniej polskiej żywności – mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Marek Dąbrowski, szef Polskiej Izby Makaronów.

Według dziennika sytuacja jest niebywała: zboże w czasie żniw jest droższe niż było na przednówku i drożeje dosłownie z dnia na dzień. Na przednówku pszenica kosztowała 500–520 zł za tonę. Pierwsze tegoroczne ziarno od razu oferowano po 580 zł. Potem było już tylko gorzej – pszenica drożała o 20 zł dziennie na tonie.

Kupcy coraz częściej spekulują, że pod koniec roku pszenica będzie "chodziła" po 1000 zł za tonę.

W Polsce ten rok jest udany. Według Krajowej Federacji Producentów Zbóż rolnicy zbiorą w tym roku ok. 24 mln ton ziarna (o 25 proc. więcej niż w ubiegłym). Ale na południu Europy zboże zostało dosłownie wypalone przez słońce – tak jest na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, Chorwacji, Grecji, we Włoszech. We Francji i w Niemczech zboże zalały deszcze. Na Ukrainie, zwanej spichlerzem Europy, jest tak fatalnie, że rząd w obawie przez brakami na własnym rynku zakazał eksportu pszenicy. Na świecie też jest niewesoło – praktycznie tylko Argentyna może się pochwalić dobrym urodzajem, jak Polska.

Drożejące zboże podbije na pewno ceny żywności. Zdaniem młynarzy mąka już powinna pójść w górę o 15 proc. A za mąką pieczywo, kasze i makarony. Drogie zboże to również drogie pasze dla świń i drobiu. Ceny wieprzowiny i drobiu już zaczęły iść w górę. A to prawdopodobnie nie koniec podwyżek.

Źródło: Onet.pl

Powrót do aktualności