Ceny zbóż, notowania, aktualności

KRUS – bez zmian

KRUS – bez zmian
Nie będzie rewolucji w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – zdecydował rząd. Dalej będzie istnieć Fundusz Składkowy KRUS–u, a rolnicy będą płacić składki w niezmienionej wysokości.

Jak na razie z planów minister Zyty Gilowskiej, która miała ochotę na "finansowe porządki" w KRUS–ie niewiele wychodzi.

Plany likwidacji Funduszu Składkowego, który jest jedyną instytucją w KRUS–ie finansowaną przez rolników, a nie przez budżet państwa, po wczorajszym posiedzeniu rządu są już nieaktualne.

Andrzej Lepper wicepremier i minister rolnictwa: – Nie ma zgody na to w koalicji; jest przyrzeczenie, jest zapewnienie, że fundusz składkowy KRUS zlikwidowany nie będzie.

Ostatnio Zyta Gilowska wielokrotnie mówiła o potrzebie zróżnicowania wysokości składek krusowskich płaconych przez rolników. Jeszcze w zeszłym tygodniu proponowała, aby z KRUS–u wykluczyć rolników, którzy mają mniej niż jeden hektar oraz właścicieli największych gospodarstw.

Miało by to przynieść oszczędności rzędu 3 miliardów złotych rocznie. Rolnicze związki zawodowe mówią takim propozycjom zdecydowane nie.

Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych – Nie ma powodów aby dokonywać takiej głębokiej reformy sprzecznej z interesem publicznym.

Związkowcy przyznają, że utrzymywanie dotychczasowego systemu równych składek krusowskich dla wszystkich trzeba zmienić. Ale do tego trzeba wprowadzić jednolitą metodę liczenia rolniczych dochodów. A na to w najbliższych latach raczej się nie zanosi.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności