Ceny zbóż, notowania, aktualności

Nadal spadają ceny zbóż, rosną ceny skupu wieprzowiny

Nadal spadają ceny zbóż, rosną ceny skupu wieprzowiny
Od początku czerwca utrzymuje się spadkowa tendencja cen skupu pszenicy i żyta. Od III dekady maja nieprzerwanie notowany jest wzrost cen skupu żywca wieprzowego – podaje resort rolnictwa.

Według danych MRiRW w dniach 11–17 czerwca pszenica konsumpcyjna potaniała o 2,1 proc. i płacono za nią średnio w kraju 603 zł/t. Za ziarno to uzyskiwano o ok. 4 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o ponad 38 proc. więcej niż przed rokiem.

Potaniało ponownie również żyto konsumpcyjne. Cena uzyskiwana za to ziarno w skupie obniżyła się w ciągu tygodnia o 3,9 proc. do poziomu 575 zł/t. Żyto konsumpcyjne było o ok. 8 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o prawie 64 proc. droższe w porównaniu do cen notowanych przed rokiem.

Według danych MRiRW od III dekady maja br. nieprzerwanie notowany jest wzrost cen skupu żywca wieprzowego. W dniach 11–17 czerwca za żywiec ten średnio w kraju płacono 3,48 zł/kg, tj. o 4,3 proc. więcej niż przed tygodniem i o 7,6 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do cen sprzed roku żywiec wieprzowy jest w skupie o ponad 3 proc. tańszy.

W tym czasie tygodniowej obniżce (o 0,7 proc.) uległy ceny skupu bydła. Według MRiRW wynosiły one średnio w kraju 4,02 zł/kg. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca i roku żywiec wołowy potaniał odpowiednio o 0,8 proc. i o ponad 8 proc.

W analizowanym tygodniu ponownie wzrosły ceny skupu drobiu. Za kurczęta brojlery płacono średnio 3,15 zł/kg, tj. o 1,8 proc. więcej niż przed tygodniem oraz o ok. 5 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do cen notowanych przed rokiem brojlery są droższe o ok. 28 proc.

Cena skupu indyków wynosiła średnio w kraju 4,54 zł/kg, tj. o 2 proc. mniej jak w poprzednim tygodniu oraz o ponad 2 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. W porównaniu do tego samego tygodnia ub.r. ceny indyków wzrosły o ok. 34 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności