Ceny zbóż, notowania, aktualności

Biopaliwa: krok w dobrym kierunku

Biopaliwa: krok w dobrym kierunku
To krok w dobrym kierunku, ale wciąż za mało, aby doprowadzić do rozwoju rynku odnawialnych paliw w Polsce. Tak przedsiębiorcy oceniają ostatnie decyzje Sejmu, który uchwalił pakiet ustaw biopaliwowych.

To co martwi firmy biopaliwowe to akcyza, a właściwie ulgi jakie mogą stosować przy jej płaceniu. Niestety nie różnią się one znacznie od tego co w grudniu zeszłego roku mimo protestów wprowadziło ministerstwo finansów. Jest za to zwolnienie z akcyzy dla biopaliw samoistnych oraz zwolnienia z podatku paliwowego oraz drogowego. Co ważne, aż 10 krotnie wzrosną kary za sprzedawanie paliw nie zmieszanych z biododatkami roślinnymi.

Stanisław Rosnowski – prezes Elstar Olis: – Jest to jakiś krok w kierunku biopaliw, ale jest to krok niewystarczający. Czekamy na rządowy program.

Wieloletni program rządu promujący produkcję biopaliw w latach 2008–2013 wciąż czeka na ostateczne zaakceptowanie przez Radę Ministrów. Miało się to stać tuż po Świętach Wielkanocnych, ale dokument wciąż nie trafił pod obrady rządu.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności