Ceny zbóż, notowania, aktualności

Spadają ceny pszenicy, drożeje trzoda chlewna

Spadają ceny pszenicy, drożeje trzoda chlewna
Przełom lutego i marca przyniósł spadek cen pszenicy oraz dalsze wzrosty cen skupu trzody chlewnej – wynika z informacji resortu rolnictwa.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w dniach 26 lutego – 4 marca za pszenicę płacono średnio w kraju 651 zł/t, tj.áo 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen wyższy od notowanego przed miesiącem i rokiem odpowiednio o ok. 1 proc. i o ponad 64 proc.

Jednocześnie obniżyły się w ciągu tygodnia oá2 proc. ceny skupu żyta konsumpcyjnego, kształtując się na średnim poziomie 611 zł/t. Ziarno to było również tańsze niż miesiąc wcześniej o 2,3 proc., ale droższe niż przed rokiem o prawie 62 proc.

Potaniał także jęczmień paszowy. Jego cena w skupie wynosiła 585 zł/t, tj. o 1,1 proc. mniej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca cena tego zboża wzrosła o 4 proc., a wáodniesieniu do notowań sprzed roku jęczmień był droższy o ok. 59 proc.

"W dniu 07.03.br. na Warszawskiej Giełdzie Towarowej sprzedano 1.300 t pszenicy konsumpcyjnej z wystawionych przez Agencję Rezerw Materiałowych 10.000 t, uzyskując za nią średnią cenę wáwysokości 650 zł/t, tj. na poziomie ceny wywoławczej. Ziarno to mogli kupować tylko młynarze. Ograniczone zainteresowanie pszenicą konsumpcyjną oferowaną z państwowych rezerw wynika prawdopodobnie z wysokiej ceny wywoławczej oraz konieczności wpłaty wysokiej kaucji. W wielu młynach krajowe zboże stanowi tylko uzupełnienie importu z Węgier, Niemiec oraz z Danii i Szwecji. Równocześnie notowany jest mały popyt na mąkę z uwagi na zgromadzone po nowym roku przez piekarzy zapasy" – napisano w analizie rynku.

Po spadku w poprzednim tygodniu, w dniach 26 lutego 4 marca ceny skupu trzody chlewnej ponownie wzrosły. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa ukształtowały się one średnio wákraju na poziomie 3,28 zł/kg, tj. o 1,1 proc. wyższym niż tydzień wcześniej. W ciągu miesiąca ceny żywca wieprzowego wzrosły o niecałe 2 proc., ale były o ok. 1 proc. niższe niż rok wcześniej.

W ciągu tygodnia o 2,2 proc. obniżyły się ceny skupu żywca wołowego i wynosiły przeciętnie 4,29 zł/kg. W porównaniu do okresu sprzed miesiąca i roku były one o ok. 1 proc. wyższe.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności