Ceny zbóż, notowania, aktualności

Rosną ceny pszenicy i trzody chlewnej

Rosną ceny pszenicy i trzody chlewnej
Trzeci tydzień lutego przyniósł ponowny wzrost cen pszenicy oraz trzody chlewnej. Według danych Ministerstwa Rolnictwa, w dniach 12–18 lutego 2007 r. płacono za pszenicę średnio w kraju 652 zł/t, tj. o 1,3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. Były to ceny zbliżone do notowanych przed miesiącem, jednak o ponad 67 proc. wyższy niż rok temu.

W ciągu tygodnia wzrosły (o 1,8 proc.) ceny skupu żyta konsumpcyjnego, kształtując się średnio w wysokości 621 zł/t. Ziarno to było również droższe niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o ponad 2 proc. i ok. 71 proc.

Potaniał jęczmień paszowy. Jego cena w skupie wynosiła 566 zł/t, tj. o 1,6 proc. mniej niż przed tygodniem. Także w ciągu miesiąca cena tego zboża obniżyła się o blisko 2 proc. W odniesieniu do notowań sprzed roku jęczmień był droższy o ok. 55 proc.

21 lutego br. na Warszawskiej Giełdzie Towarowej sprzedano 2.500 ton pszenicy konsumpcyjnej z wystawionych przez Agencję Rezerw Materiałowych 10 tys. ton, uzyskując za nią średnią cenę 650 zł/t, tj. na poziomie ceny wywoławczej. "Ograniczone zainteresowanie pszenicą konsumpcyjną oferowaną z państwowych rezerw może świadczyć o posiadanych wciąż przez młyny zapasach i wyczekiwaniu na spadek cen" – napisano w analizie rynku.

Trzeci tydzień rosną ceny skupu trzody chlewnej ale tempo tych zmian zostało spowolnione. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniach 12–18 lutego br. kształtowały się one średnio w kraju na poziomie 3,30 zł/kg, tj. o 1 gr/kg więcej niż w poprzednim tygodniu. Żywiec wieprzowy podrożał odpowiednio o ponad 4 proc. oraz o ok. 1 proc. w ciągu miesiąca i roku.

W ciągu tygodnia nieznacznie (o 0,3 proc.) spadły ceny skupu żywca wołowego. Średnio wyniosły 4,29 zł/kg wobec 4,28 zł/kg przed miesiącem. W ciągu roku bydło rzeźne podrożało o ok. 2 proc.

W dniach 12–18 lutego 2007 r. utrzymał się wzrost cen skupu kurcząt. Płacono za nie przeciętnie 2,91 zł/kg, tj. o 3,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej oraz o 11,5 proc. więcej niż przed miesiącem. W porównaniu do notowań sprzed roku drób ten podrożał o 19 proc.

Źródło: PAP

Powrót do aktualności