Ceny zbóż, notowania, aktualności

Trudne renty

Trudne renty
Ministerstwo Rolnictwa zapowiada zmianę zasad przyznawania rent strukturalnych. Ich otrzymanie będzie teraz dużo trudniejsze.

Rolnik będzie mógł przejść na rentę strukturalną jeśli przekaże gospodarstwo co najmniej 3 hektarowe. Tylko w czterech województwach, gdzie jest duże rozdrobnienie może to być minimum 1 hektar. Sobie może zostawić maksimum 0,5 hektara. Będą też bardziej skomplikowane wymagania co do wielkości gospodarstwa utworzonego po przejęciu gruntów od przyszłego rencisty.

Zdaniem rolników te i inne obostrzenia nie będą sprzyjały poprawianiu struktury agrarnej, a taki właśnie cel miały spełniać renty strukturalne. Rolników, którzy chcieliby przejść na rentę strukturalną niepokoi również odpowiedzialność za warunek jaki powinien spełniać następca. Chodzi o obowiązek prowadzenia przez niego gospodarstwa w ciągu kolejnych 5 lat. W przeciwnym razie rentę należałoby zwrócić.

Renty otrzymywane według nowych zasad będą tez dużo niższe niż te, które były przyznane w poprzednim okresie budżetowym. Wielu uważa to za niesprawiedliwe i pyta czy te wcześniejsze renty też będą obniżone. Kto może, a kto nie, starać się o rentę strukturalną? Czy w ogóle renty spełniają przypisaną im rolę w polityce rolnej kraju?

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności