Ceny zbóż, notowania, aktualności

Polska weterynaria na celowniku Rosjan

Polska weterynaria na celowniku Rosjan
Komisja Europejska oczekuje, że Rosja zniesie embargo na polskie mięso w najbliższych tygodniach. Od poniedziałku rosyjscy i unijni eksperci sprawdzają pracę naszej służby weterynaryjnej.

 – Kontrole potrwają około dwóch tygodni – powiedział "Rz" Krzysztof Jażdżewski, Główny Lekarz Weterynarii. Pięciu ekspertów z rosyjskiego resortu rolnictwa i towarzyszący im unijni urzędnicy sprawdzą skuteczność nadzoru weterynaryjnego w Polsce. Mają skontrolować m.in. pracę wojewódzkich i powiatowych lekarzy weterynarii i przejścia graniczne. Dotrą także do kilku zakładów mięsnych.

Rosjanie zdecydowali się na przeprowadzenie kolejnej kontroli w Polsce, bo nie są zadowoleni z raportu, który przedstawili im urzędnicy z Brukseli. Zdaniem Rosjan raport jest zbyt ogólnikowy i niekompletny.

Komisja Europejska oczekuje, że trwające inspekcje zakończą się wyznaczeniem daty zniesienia embarga na nasze mięso. Rosja wprowadziła je w listopadzie 2005 r., bo stwierdziła, że polskie firmy fałszują świadectwa weterynaryjne. Javier Solana, wysokiej rangi przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, uważa, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji zostanie rozwiązany w najbliższych tygodniach.

 – Jestem przekonany, że przed latem uda się uruchomić negocjacje w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy między Rosją a Unią Europejską – powiedział Javier Solana w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax.

Rosyjscy inspektorzy fitosanitarni mają przyjechać do Polski 19 lutego, by sprawdzić, jak kontrolujemy dostawy produktów pochodzenia roślinnego. Polskie firmy nie mogą eksportować ich do Rosji od listopada 2005 r. Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow wytknął w poniedziałek Polsce, że nie zablokowała negocjacji Unii Europejskiej z Ukrainą, choć Kijów – podobnie jak Moskwa – wprowadził ograniczenia na import polskiej żywności.

Spór o mięso był powodem naszego weta wobec negocjacji na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy Rosja – Unia Europejska, a wczoraj był jednym z tematów rosyjsko–unijnych konsultacji, które odbyły się w Moskwie.

Ze strony Rosji uczestniczył w nich minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, a z Unii Europejskiej – szef MSZ Niemiec Frank–Walter Steinmeier, Javier Solana oraz szef dyplomacji Portugalii Luis Amado. Niemcy w pierwszym półroczu 2007 przewodniczą UE. W drugim przewodnictwo przejmie Portugalia.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności