Ceny zbóż, notowania, aktualności

Bez widoków na zniesienie embarga

Bez widoków na zniesienie embarga
Nie będzie szybkiego zniesienia rosyjskiego embarga na polską żywność. Podczas spotkania z Władimirem Putinem kanclerz Niemiec Angeli Merkel nie udało się doprowadzić do przełomu w sprawie.

Podczas rozmów z Władimirem Putinem przewodnicząca Unii Europejskiej kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszyła temat rosyjskiego embarga: – Unia Europejska nie ma problemu z Polską. Są oczywiście problemy handlowe między Unią a Rosją, chodzi o polskie mięso, i to rzeczywiście nie zostało do końca wyjaśnione, trwają intensywne rozmowy pod przewodnictwem Markosa Kiprianu, posunęliśmy się do przodu i ja jestem optymistką.

Ale optymizm niemieckiej kanclerz wydaja się być odosobniony. Polsce zależy, aby nasz spór handlowy z Moskwą był rozwiązywany na linii Rosja–Unia. Stąd propozycja, aby polskie zakłady mięsne zostały skontrolowane wspólnie przez inspektorów rosyjskich i unijnych. Prezydent Putin pytany o to jak rozwiązać problem wydaje się mieć jednak inne pomysły.

Władimir Putin, prezydent Rosji: – Możemy poprosić ekspertów aby rozpoczęli wzajemne rozmowy, aby rozwiązać ten problem.

Ale na to na pewno nie zgodzi się Warszawa. Nie chcemy już samodzielnie negocjować z Rosjanami. Szczyt zakończył się bez tego na czym nam najbardziej zależało, czyli wyznaczenia daty zniesienia embarga. Ale cały czas wierzymy, że do wspólnych rosyjsko–unijnych kontroli w naszych zakładach mięsnych dojdzie w ciągu 2 tygodni.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności