Ceny zbóż, notowania, aktualności

Co z Rosją?

Co z Rosją?
Niemcy i Francja deklarują pomoc w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie produkty żywnościowe. To efekt spotkania przywódców państw Trójkąta Weimarskiego. Mimo, że na razie nie padły żadne konkretne propozycje, co do sposobu rozwiązania konfliktu, sama deklaracja to dużo – przyznaje strona polska.

Podczas spotkania, Francja i Niemcy, ze zrozumieniem odniosły się do stanowiska Polski, która uważa, że rosyjskie embargo jest pogwałceniem umowy UE – Rosja. Nie potwierdziły się natomiast doniesienia jakoby spór handlowy miał być rozwiązany 1 stycznia.

– Nie można mówić o żadnej konkretnej dacie, bo ta sytuacja jest zbyt początkowa. Ja bym to określał na kilka tygodni – powiedział Andrzej Krawczyk, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Podobnego zdania jest resort rolnictwa.

Andrzej Lepper, minister rolnictwa: – Dopóki rynek nie będzie otwarty nie powiem żadnego słowa, że jestem pewny.

Mimo to, przełom w konflikcie z Rosją, jest najlepszym dowodem na to, że polskie weto opłaciło się. – Uzyskaliśmy rzecz najważniejszą – zrozumienie – dodaje Andrzej Krawczyk.

W połowie grudnia planowane jest posiedzenie Rady Europejskiej. Być może, wtedy pojawią się konkretne pomysły krajów europejskich na rozwiązanie konfliktu handlowego z Rosją.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności