Ceny zbóż, notowania, aktualności

Dopłaty 2006

Dopłaty 2006
Już za tydzień rusza wypłata dopłat bezpośrednich. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy nie będą musieli długo czekać na pieniądze. Agencja Restrukturyzacji zapowiada, że zdecydowana większość dotacji wpłynie na konta jeszcze przed rozpoczęciem wiosennych prac polowych.

W pierwszej kolejności dopłaty bezpośrednie powinny trafić do rolników z terenów suszowych. Tam też oczekiwanie na dotacje jest największe.

Dodatkowo rolnicy musieli ostatnio ponieść spore nakłady na dostosowanie gospodarstw do unijnych wymagań.

Krystyna Gruszka wieś Lisów:Gruszka – Cały czas inwestujemy w gospodarstwo. W 2000 roku wzięliśmy spory kredyt, kupiliśmy nowy ciągnik, nowe maszyny i teraz raty są przez kolejne kwartały i to jest dużym obciążeniem.

A pieniądze z dopłat to spory zastrzyk gotówki. Zdaniem resortu rolnictwa Agencja Restrukturyzacji w tym roku jest bardzo dobrze przygotowana do wypłaty dotacji. Decyzje o przyznaniu płatności już są wysyłane do rolników.

Andrzej Lepper wicepremier minister rolnictwa: – Wypłaty będą od 1 grudnia prawie 3 miliardy złotych w miesiącu grudniu dotrze do rolników to jest około 30 proc. ogólnej sumy.

Trochę dłużej na dopłaty będą czekać tylko producenci buraków cukrowych. A to dlatego, że dopiero kilka dni temu została ustalona stawka dodatkowej dopłaty. Będzie to 33 złote 94 grosze za tonę.

Leszek Droździel wiceprezes ARiMR: – Rozpoczniemy płatności z dniem 1 stycznia 2007 roku i mamy zamiar zakończenia realizacji płatności najpóźniej do końca marca.

Na dopłaty cukrowe czeka ponad 60 tysięcy rolników. Najwięcej wniosków złożono w województwach lubelskim, wielkopolskim oraz kujawsko–pomorskim.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności