Ceny zbóż, notowania, aktualności

W czwartek upłynął termin składnia wniosków o wsparcie gospodarstw

W czwartek upłynął termin składnia wniosków o wsparcie gospodarstw
Czwartek, 16 listopada, będzie ostatnim dniem przyjmowania wniosków od rolników chcących uzyskać pomoc przeznaczoną dla gospodarstw niskotowarowych – poinformowała w środę rzecznik prasowy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Iwona Musiał.

Gospodarstwa niskotowarowe, to małe gospodarstwa rolne o niskim poziomie produkcji, prowadzonej głównie na własne potrzeby.

Jak wyjaśniła rzecznik, zainteresowanie dodatkowym naborem wniosków o pomoc finansową na wsparcie gospodarstw niskotowarowych było tak duże, że limit środków został wyczerpany w ciągu 10 dni (pierwszy nabór został wstrzymany w marcu 2005 r. z powodu braku środków). Agencja rozpoczęła dodatkowy nabór wniosków 6 listopada.

Musiał podkreśliła, że dotychczas przyjęte wnioski wyczerpują oszczędności w budżecie Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2004–2006. Ze wsparcia dodatkowo skorzysta około 40 tys. beneficjentów.

W pierwszej turze składania wniosków na wsparcie gospodarstw niskotowarowych (od 1 lutego do 22 marca 2005 r.), rolnicy złożyli do ARiMR ponad 114 tys. wniosków, z czego wsparcie przyznano ponad 104 tys. beneficjentów. Agencja wypłaciła już pierwszą ratę płatności na ogólną kwotę ponad 511 mln zł.

Wsparcie finansowe dla gospodarstw niskotowarowych stanowi równowartość 1.250 euro rocznie (ok. 5 tys. zł) na gospodarstwo i może być wypłacane przez pięć kolejnych lat.

Środki na wspieranie gospodarstw niskotowarowych przyznawane są osobom fizycznym, które przez co najmniej trzy lata przed dniem złożenia wniosku prowadziły działalność rolniczą, a w momencie złożenia wniosku wielkość ekonomiczna ich gospodarstwa wynosiła od 2 do 4 EJW (Europejska Jednostka Wielkości), czyli były to gospodarstwa produkujące głównie na własne potrzeby.

Na lata 2004–2006 na wspieranie gospodarstw niskotowarowych przewidziano łącznie 373,3 mln euro.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności