Ceny zbóż, notowania, aktualności

Ostatni dzień dla niskotowarowych

Ostatni dzień dla niskotowarowych
Program uruchomiono zaledwie 11 dni temu, a dodatkowa pula środków jest już na wyczerpaniu. Dziś Agencja Restrukturyzacji kończy przyjmowanie wniosków na wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych.

Blisko 5 tysięcy złotych dotacji wypłacanych przez 5 kolejnych lat. Dla niewielkich gospodarstw to spory zastrzyk gotówki. Rolnicy wykorzystują je na różne cele. Głównie jest to zakup maszyn, czy środków do produkcji. Są też tacy, którzy gromadzą pieniądze na koncie czekając na kolejne raty wsparcia.

Zdaniem Izb Rolniczych ten program jest bardzo ważny dla rolników. Bo dla niektórych daje nadzieje na przetrwanie przynajmniej 5–ciu najbliższych lat.

W nowym programie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007–13 takiego wsparcia nie przewidziano. Dlatego środki niewykorzystane w kończących się już funduszach pomocowych zostały przesunięte właśnie na ten cel.

Jest jednak nadzieja, że podobny program zostanie uruchomiony. – Lokalne grupy działania będą mogły udzielić wsparcia dla niskotowarowych gospodarstw, które będą chciały – zresztą to było w dotychczasowym schemacie również możliwe – będą chciały odchodzić od produkcji rolniczej – mówi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister rolnictwa.

W pierwszej turze programu dla gospodarstw niskotowarowych wsparcie otrzymało ponad 100 tysięcy rolników. Niektórzy lada dzień powinni dostać już drugą cześć płatności. Z kolejnego etapu naboru wniosków dotacje powinny zasilić budżety jeszcze blisko 40 tysięcy gospodarstw.

Źródło: Agrobiznes, TVP1

Powrót do aktualności