Ceny zbóż, notowania, aktualności

Zapłacimy za słabsze zbiory ziarna

Zapłacimy za słabsze zbiory ziarna
Niepokojące prognozy dotyczące podwyżek cen żywności stają się faktem. Już za kilka dni chleb zdrożeje o kilkadziesiąt groszy. Na tym może się jednak nie skończyć, ponieważ w Polsce brakuje zboża nadającego się na mąkę.

 – Sytuacja jest katastrofalna. Zdarza się, że nasi dostawcy podwyższają ceny mąki trzy razy dziennie. W ciągu ostatnich tygodni jej cena, w zależności od gatunku, wzrosła o 50 – 60 procent – alarmuje Jarosław Zawadzki, prezes firmy Nowakowski–Piekarnie.

Do niedawna to młyny zabiegały, aby firma kupowała od nich mąkę. Dziś piekarnia szuka surowca, ponieważ grozi jej wstrzymanie produkcji. – Poinformowaliśmy już naszych kontrahentów, że pod koniec sierpnia będziemy musieli podnieść cenę pieczywa o około 20 procent – przyznaje Jarosław Zawadzki.

Andrzej Niewiadomski, współwłaściciel piekarni Arnie w Warszawie, uważa, że podwyżek nie da się uniknąć. Przedstawiciele branży piekarniczej szacują, że mąka stanowi około 40 procent kosztów wyprodukowania chleba. Zatem tylko droższe pieczywo zrekompensuje wyższe koszty surowca.

Źródło: Rzeczpospolita

Powrót do aktualności